Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kresta: Auto jsem nikdy nechystal tak pečlivě jako letos

Roman Kresta | foto: Eret PetrČTK

16 2009
Tři vítězství a jedno druhé místo s minimální ztrátou, způsobenou technickými problémy. Výsledky naznačují, že automobilový jezdec Roman Kresta míří za dalším domácím titulem.

Po čtyřech podnicích sedmidílného seriálu má před druhým Václavem Pechem náskok 38 bodů. Trojnásobný šampion, který v Peugeotu 207 S2000 závodí s Petrem Grossem, ale odmítá, že krátce po polovině seriálu je rozhodnuto.

"Všechno zůstává otevřené, jsou před námi ještě tři závody," připomněl Kresta. "Ale pochopitelně je dobře, že sbíráme body a upevňujeme si vedení," řekl po víkendovém vítězství v Hustopečích.

Na jihu Moravy jste závodil podruhé, letošní podmínky se výrazně lišily od loňských. Před rokem se závodilo v úmorném vedru, tentokrát v dešti a na blátě. Která varianta pro vás byla složitější?
Samozřejmě ta letošní. Horko je únavné, ale trať byla čistá. Když jedete v dešti mezi poli, tak se na cestě objeví spousta bláta. A na něm je to o hodně náročnější.

Soutěž jste zvládl s velkým přehledem. Jedinou komplikací byly technické problémy před druhou rychlostní zkouškou. Jak vám bylo? Nebál jste se, že předčasně odstoupíte?
Byl jsem nervózní, protože to bylo na startu těžkého testu, který může rozhodnout. Auto jelo jenom na přední náhon, tak jsem si zavzpomínal na dobu, kdy jsem jezdil s favoritem nebo felicií. Ale peugeot do nich měl daleko, protože se skoro nedal udržet na cestě. Naštěstí jsme ztratili jen deset sekund, což bylo v pohodě. Nešlo o vážný problém, rychle jsme ho vyřešili a v dalších dvou zkouškách jsme náskok získali zpátky.

Soutěž v Hustopečích rozděluje šampionát na dvě poloviny. Vy jste do něj vstoupil s novým vozem a vlastním týmem. Jaké máte dojmy z dosavadního vývoje sezony?
Dobré. S autem jsem se sžil nejenom já, ale i celý tým. Ze začátku to bylo hektické, ale teď už všechno jde v pohodě. Peugeot funguje skvěle. Je vidět, že když do toho jdete, dosáhnete dobrého času. V tomto závodě jsem nijak zásadně neriskoval, nejel jsem s takovým nasazením jakominule v Českém Krumlově, přitom jsme byli vepředu. Ale uznávám, že model S2000 je ve vývoji trošku dál než klasické produkční auto.

Mistrovství republiky pokračuje až koncem srpna na Barum rally Zlín. Jak strávíte dlouhou pauzu?
Přestávka je i není dlouhá. Jsem rád, že vůbec nějaká pauza je, protože všeho kolem bylo tak moc, že potřebujeme uklidnit. Dáváme do toho tolik, co nikdy v životě do žádného jiného auta. Mechanici dělají každý den od rána do večera. Příprava je na nejvyšší úrovni, stojí spoustu času i financí. Proto jsem rád, že bude trošku klidu, i když je to relativní, protože začneme chystat auto pro Jirku Tošovského na závod do Slovinska. Navíc je možné, že se objevíme na Kopné a tím vyplníme volný čas.

Před startem sezony jste si trošku posteskl, že příprava auta i týmu byla hodně náročná a doma si vás neužili. Teď bude program volnější, takže rodina už se na vás těší?
Doma jsem byl, ale od rána do večera jsem něco řešil. Po Krumlově jsem neplánovaně strávil pár dnů doma, takže mě viděli aspoň chvíli. (úsměv) Máme ale před sebou ještě spoustu věcí, které zaberou spoustu času. Teď je aspoň můžu dotáhnout. Letos jsem se vzdal docela dost aktivit. Není to jenom závodění, ale i budování týmu nebo příprava pro další klienty. Doděláváme dílny, během dvou měsíců to musíme dotáhnout do finále. Štvemě, že pořád přesouváme věci někam jinam.

Už se v myšlenkách zabýváte účastí na Barum rally, která znovu bude vrcholem domácí sezony?
Je mi jasné, že pokud nebudu pomýšlet jen na český mistrák a budu chtít uspět proti dravcům, kteří tady budou, musím přidat. Tedy ve srovnání s tím, jak jsem jel v Hustopečích. Ale pochopitelně bych nerad dopadl jako loni. (Kresta havaroval už ve druhé zkoušce - pozn. aut.)

Před barumkou byste se vedle Kopné mohl objevit ještě na jednom závodě, že? Láká vás bývalý kolega z továrního týmu Škoda Motorsport Armin Schwarz na exhibiční závod Baja 300 Powerday, který se uskuteční v Lužici v polovině prázdnin. Doplníte mistra světa Pettera Solberga, motocyklového vítěze Dakaru Cyrila Desprese či hollywoodskou hvězdu Sandru Bullockovou, která by se akce měla rovněž zúčastnit?
Armin chce, abych přijel. Ale nejsem schopný to absolvovat se svým autem, takže to v nejbližších dnech budeme řešit.Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze