Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kraus přišel po pádu o domácí triumf

3 2006
Pec pod Sněžkou - Rýha ve sněhu připravila Tomáše Krause o takřka jisté vítězství ve třetím závodu Světového poháru ve skikrosu v Peci pod Sněžkou. Mistr světa krátce před cílem finálové jízdy, kdy mu zbývalo překonat poslední dva skoky, nečekaně upadl z první pozice a musel se spokojit se čtvrtým místem.

Malé finále vyhrál a páté místo obsadil Stanley Hayer, sedmá mezi ženami skončila Tereza Kacířová.

Závod mužů vyhrál po Krausově výpadku Francouz Enak Gavaggio, druhý skončil Ital Karl Heinz Molling a třetí pozici obsadil Markus Wittner z Rakouska. V ženském finále byla nejrychlejší Francouzka Ophelie Davidová před Karin Huttaryovou z Rakouska a
Josefinou Kilpinenovou z Finska.

"Je to škoda. Díry, které byly předtím na sluníčku dobře vidět, byly najednou ve stínu a já jsem si jich nevšiml. Rozhodily mě," řekl obhájce prvenství v SP Kraus k pádu v poslední zatáčce před závěrečnými skoky.

Necítil se moc dobře. "Padl jsem rovnou na záda. Ta mě ale celkem bolí," uvedl Kraus, který přišel o sérii tří vítězství v závodech pořádaných FIS.

Přesto považoval závod za úspěšný. Na českém území se však mistru světa nedaří. Před dvěma lety při Světovém poháru ve Špindlerově Mlýně upadl po kolizi s japonským soupeřem a tehdy si pochroumal koleno.

"No vidíte, to jsem si ani neuvědomil. To je skvělý, takže až příště bude v Čechách Světový pohár, tak na to budu myslet," řekl Kraus.

"Tomáš to udělal schválně. Domluvil jsem to, vyhrál už dva svěťáky a asi dvacet lidí včera říkalo, že když zase vyhraje, že skončí," snažil se zmírnit s úsměvem zklamání Stanley Hayer, pátý v cíli. "Ne, je to škoda, už to měl v kapse," zvážněl.

"Já jsem to s Rakušanama vyměnil. Oni nevyhráli u nich doma, já nevyhrál tady. Normální handl," přisadil si sám Kraus.

Přesto se necítil moc dobře. Bolela ho záda a při slavnostním vyhlášení kulhal. "Teď se to těžko hodnotí. Počkám, jak se to vyvrbí do rána," prohlásil. "Myslím ale, že jsem celý. Koleno to přežilo," řekl s tím, že loni operovaný kloub zůstal nepoškozen.

Kraus připustil, že na pádu se mohla podepsat zčásti i ztráta koncentrace. Na trati v Peci se nedalo moc předjíždět a podvědomě si mohl myslet, že už má vítězství v kapse. "Nějak se to sečetlo všechno dohromady - rýha, stín, ve kterém ta díra nebyla vidět, možná i ta koncentrace," přemítal.

Do poslední chvíle vedoucí muž Světového poháru věřil, že zatáčku vybere. "Zkusil jsem to ještě vyjet, byl jsem naštvaný," řekl. Ale jen chvíli. "Jak mi lidi fandili, cítil jsem se hned lépe. Finále ve skikrosu je dobrý výkon," prohlásil nakonec. Z prohry se psychicky vzpamatuje rychle. "Spíš mě zítra bude bolet celé tělo," dodal Kraus.

Dobrou náladou v cíli na rozdíl od Krause hýřil Hayer. "Chcete rozhovor?" ptal se novinářů. "Tak přijďte do baru, budu tam do rána," usmíval se.

Pátá pozice je v aktuální sezoně SP jeho nejlepším výsledkem. "Na startu to byl masakr," uvedl k nejobtížnější části trati, kde se vesměs vždy rozhodovalo. "Když nemáš ostrý lokty, nemáš šanci. Když ty starty zlepším, aspoň jako je umí Tomáš, budu vyhrávat," prohlásil Hayer.

Životního úspěchu dosáhla Kacířová, které se výjimečně povedla čtvrtfinálová jízda. "Spokojenost veliká, o to větší, že to bylo doma v Čechách," radovala se Kacířová.

Mohla prý předvést ještě lepší výkon, kdyby jela rychleji v kvalifikaci, kde byla
čtrnáctá z šestnácti. Mohla by si pak vybírat startovací branku. "Takhle jsem to měla nejdál," řekla.

Výsledky:
Muži:
1. Gavaggio (Fr.), 2. Molling (It.), 3. Wittner (Rak.), 4. Kraus, 5. Hayer (oba ČR), 6. Eliasson (Švéd.).
Průběžné pořadí SP (po 3 ze 6 závodů):  1. Kraus 250 bodů, 2. Gavaggio 165, 3. Wittner 149, ...10. Hayer 99, 26. Šafář 24, 39. Kopřiva (oba ČR) 2.
Ženy: 1. Davidová (Fr.) 2. Huttaryová (Rak.), 3. Kilpinenová (Fin.), 4. Guggerová (Švýc.), 5. Iljansová (Švéd.), 6. Costergová (Fr.), 7. Kacířová, ...16. Doležalová (obě ČR).
Průběžné pořadí SP (po 3 ze 6 závodů): 1. Davidová 260, 2. Huttaryová 240, 3. Iljansová 205, ...10. Kacířová 81, 22. Doležalová 15, 25. Přikrylová (ČR) 12.

Tomáš Kraus.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze