Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Z Kalifornie k medaili z Ostravy? Březina dře, aby se kouč neotáčel zády

Michal Březina při krátkém programu na Čínském poháru. | foto: AP

13 2017
Po 18leté odmlce se evropský šampionát krasobruslařů vrací do Česka. „Poprvé a naposledy si zajedu tak velkou akci doma,“ těší se 26letý Michal Březina. Za dva týdny bude v Ostravě bojovat o medaili. Volné jízdy mužů už jsou téměř vyprodané.

Aby mu měli diváci za co tleskat, podstupuje dennodenní dril v kalifornském centru Lakewood. Jde o nesmírně motivační místo.

Nejen osobou kouče Rafaela Arutyunyana, 59letého Arména žijícího od roku 2000 v USA. V krasobruslařské branži patří k nejžádanějším trenérům na světě. Ale jde také o to, s kterými bruslaři tu Březina chodí na led.

Stačí jmenovat tři z nich:

Ashley Wagnerová, stříbrná z posledního mistrovství světa.

Adam Rippon, šampion Spojených států.

A Nathan Chen, obrovský 19letý talent, stříbrný ve finále Grand Prix a fenomenální skokan. Pouze on dokáže pravidelně v soutěžích skákat i čtverného lutze a flipa.

„O čtveráky na našich trénincích opravdu není nouze,“ vypráví Březina. Ty ho skočíš? Tak já ho zkusím taky. Hecují se navzájem. Zároveň všichni bojují o Arutyunyanovu přízeň. Doslova.

„Jakmile někdo z nás nedělá to, co má, Rafael se otočí a věnuje se radši jinému, který ho poslouchá. Takže u nás platí: kdo snaživěji trénuje, ten dostává u trenéra víc času.“

Březina prožívá dva roky mnoha změn.

Po loňském mistrovství Evropy v Bratislavě, kde jej ve volné jízdě postihl psychický i výsledkový propad ze 3. na 10. místo, pracoval s mentální trenérkou – a na mistrovství světa v Bostonu byl už opět třetím nejlepším Evropanem.

V létě potom ukončil spolupráci s koučem Karlem Fajfrem a z tréninkové základny v Oberstdorfu se přesunul do USA k Arutyunyanovi.

Český krasobruslař Michal Březina ve volné jízdě na Kanadské brusli.

Letos jej čeká ještě jiný přestup: do stavu manželského. Desátého června v New Yorku řekne „Ano“ Danielle Montalbanové, bývalé izraelské reprezentantce.

Dosavadním vrcholem jeho sezony se stala vydařená volná jízda na Kanadské brusli, podniku Grand Prix, se kterou se vyšvihl z 9. na 4. místo a jen těsně zaostal za osobním rekordem z roku 2013. Tatáž jízda mu naopak nevyšla v Číně. „To byl ale můj jediný nepovedený závod zimy.“

Ten zatím poslední na českém mistrovství před Vánoci nedokončil, zabránilo mu v tom zranění ramene, mezitím vyléčené.

„Také lidem ze svazu se líbilo, jak jsem se připravil,“ říká. „Programy mám naježděné, v porovnání s minulými dvěma sezonami je to najednou jiné bruslení.“

Tréninkový parťák Nathan Chen předvádí ve volné jízdě dokonce čtyři čtverné skoky! Březina loni plánoval, že se pokusí o tři, později však zvolil variantu „méně je někdy více“. Do boje půjde v Ostravě s jedním čtverným salchowem ve volné jízdě a s plejádou trojitých skoků včetně těžkých kombinací.

Což neznamená, že s takovou náplní se kouč – maximalista Arutyunyan uspokojí také do budoucna. „V této fázi zatím nechci, abys dělal v závodě něco, co nemáš pořádně natrénované,“ sdělil Březinovi. „Ale v olympijské sezoně bys měl předvádět minimálně dva čtverné salchowy a navrch možná ještě čtverného toeloopa.“

V Ostravě bude i se současnou jízdou patřit Březina ke kandidátům medailí. Superfavoritem na zlato je španělský mistr světa Javier Fernandez. Za ním je cokoliv možné.

Březina je přesvědčen: „Atmosférou i organizací to bude určitě jedno z nejlepších mistrovství, jaké jsem kdy jel.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze