Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Z černé díry k pátému zlatu. Co bude s krasobruslařskými šampiony dál?

Aljona Savchenková a Robin Szolkowy při jízdě, za kterou získali pátý titul světových šampionů. | foto: Reuters

28 2014
Aljona Savčenková měla v ruce tahák a japonsky děkovala divákům. Robin Szolkowy anglicky dodával: "Našli jsme tu možná nejlepší publikum na světě." Zasloužili si ho. Ocitli se na konci společné cesty. S pátým titulem mistrů světa v krasobruslení se v Saitamě loučí duo, které obohatilo kategorii dvojic dynamikou, originálními nápady i vtipem. Koho z šampionů by napadlo bruslit na Růžového pantera? Je ano.

Před deseti lety je dal trenér Ingo Steuer v Chemnitzu dohromady. Energická rodačka z Ukrajiny našla ledový protipól v tichém synovi německé zdravotní sestry a tanzanského lékaře, který se po Robinově narození tiše vypařil.

Závěrečný akord jejich kariéry byl nyní opět zlatý. Přesto i německý list Welt psal o králech bez nejcennější koruny. Dvakrát bušili na vrata olympijského titulu, ale pokaždé marně. V ty nejnevhodnější chvíle si vybírali zlé dny.

Aljona Savchenková a Robin Szolkowy při jízdě, za kterou získali pátý titul
Aljona Savchenková a Robin Szolkowy při jízdě, za kterou získali pátý titul

V Soči, po jízdě, která byla jen bronzová, zůstali dlouho nehnutě v objetí, se slzami v očích. "Naše deprese byla tak hluboká, že jsem si připadal jako v černé díře," líčil Szolkowy. "Až po návratu domů jsme zase začali hledět dopředu."

Kam až? To je ta otázka. Jistě, ke startu v Saitamě. Ale po něm?  Szolkowy ve 34 letech se závoděním končí. I třicetiletá Savčenková v Soči tvrdila: "Další čtyřletý cyklus? Ach ne, prosím, už ne."

Jenže mezitím si to rozmyslela. Bruslařským světem letí zpráva: Aljona hledá nového partnera. Savčenková teď řeší dilema. Přijmout tříletý kontrakt v show Art on Ice, nebo se zříci tučných příjmů a s jiným mužem závodit dál?

Fotogalerie

Peněz nikdy neměli dost. Jejich cesta k titulům byla zamotaná na ledě i mimo něj. Zvlášť od roku 2006, kdy se provalilo, že jejich kouč pracoval pro tajnou službu Stasi. Od té doby byl Steuer na německém svazu nežádoucí, museli ho platit sami. Marně za ně orodovala i Katarina Wittová: "Nechme už minulost konečně minulostí. Ingo byl tehdy proklatě mladý. Jeho práce si zaslouží uznání."

Vyhovět přání svazu a najít si jiného kouče odmítli. "Ingo z nás stvořil to, co jsme," říká Szolkowy. "Funkcionáři nám házeli balvany pod nohy, ale my je vždy odvalili."

Ve čtvrtek tak na ně Steuer naposledy hleděl, jak stojí na zlatém stupni, a říkal: "Jsem pyšný. Co dokázali, je mimořádné." Říkal to právem. Vždyť jediný pár, legendy z jiné éry Rodninová - Zajcev, je se šesti světovými tituly v historickém žebříčku výš.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze