Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Královna terénu je závislá na pohybu

28 2006
Cvikov - Potěšení z utrpení a neskonalá euforie z bolesti. Tak popisuje své pocity při závodech nová královna terénního triatlonu Ivana Loubková. "Adrenalin se vyplavuje po litrech," usmívá se závodnice klubu TT Cyklorenova Cvikov, která prožila báječnou sezonu. Terénnímu triatlonu se věnuje teprve dva roky, ale letos vyhrála Český pohár a v rodinných bitvách trumfla svou sestru Kateřinu.

Sympatická blondýnka ze sportovní rodiny prokázala v uplynulé sezoně svou všestrannost. Slušných výsledků dosáhla nejen v triatlonu, ale také v duatlonu, na horských kolech a v bězích.

Nejvíc si však považuje celkového triumfu v pohárovém seriálu XTERRA, za který převzala cenu při sobotním vyhlašování v Hluboké nad Vltavou. "Cením si toho. Přece jen je to dlouhodobá soutěž osmi relativně rozličných podniků na území Česka i Německa, která prověří dlouhodobou výkonnost," říká Ivana Loubková.

Právě skončená sezona jí ovšem nepřinesla jen příjemné zážitky. Při zářijovém závodu v České Kamenici měla velmi těžký pád již v prvním kole a přivodila si hlubokou tržnou ránu na bradě. "Už jsem s tou hrůzostrašnou jizvou v obličeji smířená, ale jako ženu mě taková věc rozhodně nepotěšila. Člověk se však určitě poučí - chyba byla tehdy možná trochu zbytečná a následný pád také."

Poprvé s trenérem

Zatím si sportovala, jak říká, jen sama pro sebe. To se teď ovšem mění. "Letos jsem se prvně uvolila svěřit se do péče odborníka na přípravu a jsem sama zvědavá, jaký růst kvality výkonu to může přinést," říká Ivana Loubková.

Ivana Loubková

26 let, královna terénního triatlonu za rok 2006. Je svobodná, žije ve Cvikově v podhůří Lužických hor.
Začínala jako orientační běžkyně, postupně přešla k duatlonu a triatlonu.

Zatím si sportovala "jen tak pro sebe", od letošního podzimu začíná trénovat pod odborným dohledem. Není profesionální sportovkyní, pracuje jako provozní manažerka v rodinné firmě na outdoorové oblečení. Je členkou klubů TT Cyklorenova Cvikov a AC Česká Lípa (jako běžkyně na středních a dlouhých tratích)

Je všestranná, letos má za sebou desítky závodů v různých disciplínách - od terénního triatlonu přes horská kola až po běhy na dráze. Poslouchá řízný rock: Wanastowi Vjecy, Tři sestry, Red Hot Chili Peppers. Životní heslo: Žít pro přítomnost a naplno.

Triatlon ji neživí. Pracuje jako provozní manažerka v rodinné firmě na výrobu outdoorového oblečení, kterou vede se svou matkou Helenou. Díky tomu si může zorganizovat čas tak, jak potřebuje.

Přes zimu se chce zaměřit na cyklistiku, a tak ji čekají perné hodiny v sedle kola nebo trenažeru. A také neoblíbená lopota ve vodách plaveckých bazénů. Už teď se těší na jaro... S odstupem času trochu lituje promarněných let v dospívání. "V době možného velkého rozvoje fyzických dispozic jsem jaksi zářila v trochu jiných sférách, než v triatlonu a sportu obecně," usmívá se cvikovská závodnice.
 
Co když odborné tréninkové vedení nezabere? "Zas až tolik by se nestalo. Sportovat si pro svůj dobrý pocit není taky vůbec zlé a přece jen v životě jde ve finále někdy o dost důležitější věci, než o sportovní výhru či triumf."
 
Kdyby před pár lety nevznikl terénní triatlon, v němž silniční speciály nahradila horská kola, asi by se cítila hodně ochuzená. "Ta naše odnož v podobě terénní mutace s horským kolem - to je zkrátka báječná záležitost," rozplývá se závodnice. "Kombinace tří pohybových aktivit provozovaných ve velmi atraktivních přírodních lokalitách - co více by si člověk závislý na pohybu mohl přát? Triatlon není zkrátka jen sport, to je životní styl."Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze