Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Králem Pražských schodů je Kulhavý. Uštval smečku zahraničních hvězd

Jaroslav Kulhavý projíždí vítězně cílem. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

9 2010
Pražský hrad už nepatří jenom prezidentovi, teď v něm bude vládnout i nový král. Ten cyklistický. Sedmnáctý ročník exhbice Pražské schody ovládl poprvé v kariéře Jaroslav Kulhavý před smečkou zahraničních jezdců a pelotonem těch domácích.

"Neměl jsem na něj," uznal i Florian Vogel, trojnásobný medailista ze světových šampionátů.

Právě ve společnosti Švýcara, jeho krajana Sausera (později měl defekt) a dalších dvou českých jezdců, Matouše Ulmana a Tomáše Vokrouhlíka, se Kulhavý se 128 Starými zámeckými schody po většinu závodu statečně pral.

Pak zazvonil zvonec a závodníky čekalo poslední kolo. Na Jánském vršku, už na dohled cíli, Kulhavý zařadil vyšší rychlost a chtěl rozhodnout. "Dal jsem do toho všechno," popisoval 25letý biker.

Ještě v Nerudově ulici se s ním udržel Vogel, na cílovou pásku na Hradčanském náměstí už ale přijel český biker sám.

"Měl jsem nejvíc sil a už to bylo v pohodě," oddechoval republikový šampion, který třetím místem v německém Offenburgu vyjel české maximum ve Světovém poháru. "Na začátku závodu mě potkala krize, ale postupně jsem se do toho dostal," povídal.

Do cíle pod hradními okny se vyškrábala i historicky první žena v závodě, Francouzka Cecile Ravanelová.

"No, na začátku jsem si myslela, že se ani nedostanu do cíle," sypala ze sebe. "Ale lidi podél trati mě prostě hnali pořád dál. Kterým směrem to bylo horší? To rozhodně nahoru, ten sjezd po schodech už je celkem v pohodě."

Její názor ovšem nesdílel Lukáš Bauer. Pro dvojnásobného bronzového medailistu z olympiády ve Vancouveru skončil závod už v prvním kole právě v závěru nejtěžší pasáže okruhu. Skončil pádem a mechanickým problémem.

"Přede mnou někdo zastavil, musel jsem zprudka zabrzdit a přelítl přes řidítka," krčil rameny. Při tom si ukopl páku brzdy a ulomil i sedlo. "Bez brzdy by se asi jet dalo, ale bez sedla už asi ne. To, že chybí, jsem zjistil, až když jsem chtěl znovu nasednout a pokračovat."

Že se v letošním ročníku exhibice jelo svižně, dokazují statistiky: všech dvacet okruhů po Malé Straně ujelo jen deset z 56 startujících.

výsledky

Cyklistický závod na horských kolech Pražské schody: 1. Kulhavý (Rubena Birell Specialized) 1:02:35, 2. Vogel (Švýc.) -5, 3. Ulman (S&H Superior) -8, 4. Vokrouhlík (Faktor bike team) -16, 5. Paulissen (Belg.) -1:32, 6. Friedl (Merida Biking) -1:36.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze