Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kozlíková zajela na šampionátu skvěle

27 2000
M a n c h e s t e r - Česká reprezentantka Lada Kozlíková ve své premiéře na dráhovém cyklistickém silničním šampionátu skvěle obstála. Jedenadvacetiletá závodnice po sedmém místě v bodovacím závodě své umístění ve stíhacím závodě na tři kilometry ještě o jednu pozici vylepšila. Ve čtvrtfinále proti domácí favoritce Yvonne McGregové nasadila od začátku velice ostré tempo a po kilometru, který absolvovala za 1:14 minuty, vedla o dvě sekundy a hala ztichla. Zkušená McGregorová však dokázala zrychlit, ve druhém kilometru ztrátu nejen vymazala, ale dvě sekundy získala k dobru.

Největší favoritka závodu Marion Clignetová, která obhajovala zlato z loňského roku,  bude bojovat pouze s Ruskou Čalikovou o bronz.

"Šesté místo považuji za úspěch, ale jsem trochu nespokojená, že se mi nepodařilo zajet čas pod 3:40, což jsem si dala za cíl. Oproti soupeřkám jsem ale hodně mladá a snad se to podaří již v příští sezóně," komentovala Kozlíková závod.

Svého nejlepšího umístění na světových šampionátech se dočkal i sprinter Pavel Buráň. V souboji o páté místo si od začátku proti Japonci Isezakimu, Španělu Villanuevovi a Bourgainovi z Francie hlídal první pozici. Ze čtvrtého místa nastoupil první ke spurtu Bourgain, tehdy český jezdec jeho nápor odrazil, druhý útok v cílové rovince již však přinesl Francouzi těsný úspěch.

"Jsem spokojen s výkonem i s umístěním, i když bych byl radši, kdyby to takto dopadlo o měsíc dříve na olympijských hrách. Cítím, že mám dobrou formu, a doufám, že ji ještě dokáži prodat při svých dalších startech v olympijském sprintu a
keirinu," řekl spokojený Buráň.

"V semifinále nenastoupil Němec Fiedler proti svému krajanovi Van Eijdenovi, kterému tak hodně ulehčil pozdější finálový souboj s Ganem, kterému tak hodně ulehčil pozdější finálový souboj s Ganem. Obhájce loňského zlata Gane z Francie svedl tři nádherné souboje s Buráňovým přemožitelem v osmifinále Italem Chiappou. První jízdu vyhrál Ital z první pozice, v dalších dvou
však stejná taktika již k úspěchu nevedla.

Ve finále vybojoval Němec Jan Van Eijden svůj první titul v této disciplíně.
Obhájce zlata Laurenta Ganeho zaskočil v první jízdě nástupem již v prvním kole a náskok přes veškerou snahu soupeře uhájil i po další dva okruhy. Ve druhé se pokusil Gane získat výhodu první pozice, ale Němec jej před sebe nepustil v pětisetmetrovém sprintu tělo na tělo vybojoval zlato v královské dráhové
disciplíně. Soupeř byl viditelně unavenější po třech předchozích soubojích s Chiappou, zatímco Van Eijden jel dnes první dvojici jízd.

Bronzová medaile se poprvé v historii MS neudělovala, protože Němec Fiedler onemocněl a nenastoupil ani do semifinále, Ital byl pro nesportovní chování diskvalifikován.

V závodě žen na 500 metrů s pevným startem, kde Česká republika zastoupení neměla, získala zlatou medaili překvapivě Natalija Markovnišenková z Běloruska, stříbrná skončila stejně jako před rokem v Berlíně Ťiang Cchuej-chua a bronz vybojovala další Číňanka Wang Jan. Na nejvyšší stupeň vystoupila Markovnišenková hlavně díky tomu, že mezi startujícími chyběla suverénka této trati, pětinásobná mistryně světa Felicie Ballangerová z Francie.

Muži:
Sprint - semifinále:
Gane (Fr.) - Chiappa (It.) (10,651+disq. - 10,812), Van Eijden - Fiedler (oba Něm.) bez boje".
finále:
Van Eijden (Něm.) - Gane (Fr.) 2:0 (11,229+9,919), o 3. místo se nejelo - medaile neudělena.
Další pořadí: 4. Fiedler (Něm.), 5. Bourgain (Fr.), 6. Buráň (ČR), 7. Villenueva (Šp.), 8. Isezaki (Jap.).

Ženy:
Stíhací závod - čtvrtfinále:
Čalikovová 3:39,845 - Calleová 3:43,921, Arndtová 3:36,935 - Mazekijteová 3:42,820, Clignetová 3:38,200 - Van der Zeeová 3:45,394, McGregorová 3:43,206 - Kozlíková 3:36,145.
Finále: McGregorová - Arndtová
o 3. místo: Clignetová - Čalikovová
Další pořadí: 5. Mazekijteová, 6. Kozlíková, 7. Calleová, 8. Van der Zeeová.

500 s pevným startem - finále:
1. Markovnišenková (Běl.) 34,838 s., 2. Ťiang Cchuej-chua 35,461, 3. Wang Jan (obě Čína) 35,478, 4. Meinkeová (Něm.) 35,572, 5. Muenzerová (Kan.) 35,711, 6. Contrerasová (Mex.) 35,721, 7. Weicheltová (Něm.) 35,885, 8. Nivertová (Fr.) 35,995.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze