Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kozlíková chce postup na olympiádu

7 2003
Hamilton - Lada Kozlíková by si ráda na šampionátu v silniční cyklistice v kanadském Hamiltonu spravila chuť po nepovedeném mistrovství světa na dráze a v Kanadě si touží vyjet účast na olympiádě v Aténách. "Ráda bych si dala k narozeninám ten nejlepší dárek," řekla Kozlíková, která ve středu 8. října, tedy v den, kdy se bude bojovat o medaile z časovky, oslaví čtyřiadvacáté narozeniny.

Oním dárkem by mělo být umístění do desátého místa, které automaticky zaručuje kvalifikaci na olympijské hry v příštím roce v Aténách.

"Cítím, že by to mohlo být dobré," míní o své formě nejlepší česká závodnice, i když je prý trochu nejistá, protože dosud se jí na světovém šampionátu nepodařilo zajet dobrý výsledek.

"Mělo to však i své příčiny. Ještě jako závodnice do 23 let jsem se vždy připravovala na ME a na MS na dráze, které byly pokaždé před silničním světovým šampionátem, a potom již taková forma nebyla," vysvětlila cyklistka celku Rostex Quantum, časovkářská mistryně Evropy v kategorii do 23 let z roku 2000 a o rok později stříbrná.

Její letošní sezona už proto byla z pohledu přípravy jiná.

"Jsem zvědavá, kam mě to posune. Šampionát na dráze byl před dvěma měsíci a na silnici jsem se mohla dobře připravit. O časovce již byla řeč a uspět bych chtěla i v závodě s hromadným startem. Myslím, že výkonnost mám na standardu dalších předních cyklistek, a potom se již může stát cokoliv," prohlásila čtyřiadvacetinásobná mistryně republiky. V letošním roce podle ní byla dráha trochu na druhé koleji.

"Soustředili jsme se s trenérem Usnulem na silnici a sbírali body do žebříčku UCI, potřebné pro postup na olympiádu," nastínila Kozlíková, které se trať časovky v Hamiltonu zamlouvá.

"Líbí se mi. Kopce jsou takové, jaké jsem si představovala. Poslední tréninky doma vypadaly velmi dobře, v kopcích se mi jezdilo lehce," vykládala česká závodnice.

Za rok najezdí na kole minimálně 25 000 kilometrů. "Je to pro mě vlastně zaměstnání. V přípravném období se tréninku věnuji určitě osm hodin denně, v závodním období tak šest až sedm," řekla Kozlíková.

Plánuje, že by mohla jezdit až do roku 2016, kdy doufá, že by mohla startovat na olympiádě v Praze. Po hrách v Aténách by ráda přestoupila.

"Já bych strašně chtěla okusit pravou profesionální cyklistiku. Občas startuji na některém ze závodů za některou stáj, ale být plnohodnotnou členkou je určitě něco jiného. I proto to chci zkusit, ale vše bude odvislé od výsledků," pravila Kozlíková.

Nejraději by odešla do některé z amerických, německých či nizozemských stájí. "Chtěla bych i nadále jezdit i na dráze, což v italských stájích moc nechtějí," vysvětlila cyklistka.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze