ŽIVOTNÍ ÚSPĚCH. Dušan Kožíšek se v závodě SP v Liberci poprvé v kariéře dostal na stupně vítězů. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Kožíšek doma zazářil: ve sprintu Světového poháru v Liberci doběhl třetí

• 29
Jako by si svoje nejlepší sprinterské výsledky pokaždé schovával pro domácí diváky. Loni v rámci Tour de Ski v Praze finišoval běžec na lyžích Dušan Kožíšek čtvrtý, v sobotu v Liberci v závodě volnou technikou se ještě o místo zlepšil. Ve Světovém poháru se poprvé v kariéře dostal na stupně vítězů.

Ještě před startem libereckého Kajot Ski Sprintu sedmadvacetiletý běžec tvrdil: Nemám formu. Ale v domácím závodě se plánoval prosadit. A podařilo se.

V kvalifikaci byl sedmý, do semifinále postoupil suverénně z druhého místa, cestou do finále měl namále ve strkanici se soupeři, přesto uspěl.

rozhovor s dušanem kožíškem zde

Ve finále se zdálo, že už nebude mít síly, dlouho se pohyboval na poslední pozici, ale do závěru pošetřil dostatek sil a cílem projel s rukama nad hlavou. Jako by šlo o vítězství.

"Super! Jsem moc spokojený," oddechoval dvojnásobný medailista z mistrovství světa. "Pomohli mi i diváci, měl jsem výborně připravené lyže, za to děkuju servismanům, všechno se sešlo."

V neděli Kožíšek plánuje start i v týmovém sprintu ve dvojici s Martinem Koukalem. "A doufám, že budeme ve finále."

STUPNĚ VÍTĚZŮ. Zleva druhý Federico Pelegrino, vítěz Ola Vigen Hattestad a třetí Dušan Kožíšek

Nývltová se ještě nezbavila únavy z Tour

Ani nedoufala, že postoupí z kvalifikace. Nakonec v ní Eva Nývltová zajela 26. nejlepší čas, jenže stopku jí vystavila hned druhá čtvrtfinálová jízda. V ní skončila 25letá běžkyně dojela čtvrtá, přes půl sekundy od postupu.

"Jsou to body a nebylo to daleko," pochvalovala si přesto. "Po Tour de Ski jsem překvapená, že jsem vůbec takhle zajela. Tři dny jsem málem nevstala z postele. Ale trošku mě mrzí ten závěr, kde mě zablokovali."

Druhá česká zástupkyně Karolína Grohová, která si postup vybojovala 26. nejrychlejším časem, dojela ve svém čtvrtfinálovém běhu poslední. Přesto si hned při své premiéře ve Světovém poháru připsala bodované umístění.

Z kvalifikace se neprobojovali čtyři čeští reprezentanti: Martin Koukal, který zajel 40. čas, Aleš Razým byl padesátý, Daniel Máka o čtyři místa dál. Mezi ženami neuspěla Jitka Pešinová.

"Snad 200 metrů po startu jsem věděl, že to není ono," přiznal Koukal. "Slušná byla poslední třetina, kdy jsem nic na ty nejrychlejší neztratil. V první části jsem ale nabral manko 7 sekund a to je moc."

Vítězem libereckého závodu se stal Nor Ola Vigen Hattestad, který předloni na stejném místě získal titul mistra světa. Ženám kralovala Američanka Kikkan Randallová.

Sprint žen v Liberci ovládla Kikkan Randallová ze Spojených států

Hattestad ukončil více než roční čekání na jubilejní desátý triumf ve Světovém poháru. Zato jeho krajanka Marit Björgenová roli favoritky nepotvrdila a vypadla v semifinále.

Vítězka kvalifikace měla na trati kolizi, málem skončila na zemi a vypadla z tempa. Cílem sice projela třetí, ale nepostoupila ani časem, protože druhé semifinále bylo rychlejší. Za Randallovou ve finále skončily Švédka Hanna Falková a Norka Celine Brunová-Lieová.

výsledky

Světový pohár v běhu na lyžích v Liberci - sprint volnou technikou

Muži (1600 m): 1. Hattestad (Nor.) 2:55,3, 2. Pellegrino (It.) -1,0, 3. 3. Kožíšek (ČR) -3,0, 4. Pasini (It.) -4,5, 5. Strandvall (Fin.) -7,1, 6. Modin (Švéd.) -15,4, ...40. Koukal, 50. Razým, 54. Máka (všichni ČR) nepostoupili z kvalifikace.

Průběžné pořadí SP (po 19 z 31 závodů): 1. Cologna (Švýc.) 1197 b., 2. Northug (Nor.) 706, 3. Bauer (ČR) 698, 4. Legkov (Rus.) 651, 5. Hellner (Švéd.) 593, 6. Kershaw (Kan.) 562, ...9. Jakš (ČR) 385, 49. Kožíšek 91, 82. Koukal 26, 87. Magál (ČR) 23.

Ženy (1300 m): 1. Randallová (USA) 2:37,6, 2. Falková (Švéd.) -0,5, 3. Brunová-Lieová (Nor.) -0,6, 4. Majdičová (Slovin.) -1,1, 5. Caspersenová-Fallaová (Nor.) -1,2, 6. Barthelemyová (Fr.) -1,3, ...20. Nývltová, 29. Grohová vypadly ve čtvrtfinále, 46. Pešinová (všechny ČR) nepostoupila z kvalifikace.

Průběžné pořadí SP (po 19 z 31 závodů): 1. Kowalczyková (Pol.) 1271 b., 2. Follisová (It.) 880, 3. Björgenová (Nor.) 796, 4. Longaová (It.) 763, 5. Kallaová (Švéd.) 755, 6. Johaugová (Nor.) 752, ...28. Nývltová 155, 63. Janečková (ČR) 30, 93. Grohová 2.