Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kouzlo rallye: všichni chtějí český vůz

9 2010
Funchal (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Jako by přišel kouzelník, mávl magickou hůlkou a všechny nezdary proměnil v úspěchy. Tak neuvěřitelná je proměna soutěžních škodovek. Zatímco před pár lety byly na rallyeových tratích spíš k smíchu a pro ostudu, nyní si užívají slávy. Model Škoda Fabia kraluje kategorii vozů S2000.

"Škodovka má teď nejlepší auto, jaké může být," prohlásil Jean-Pierre Nicolas, bývalý šéf továrního týmu Peugeot a současný manažer šampionátu IRC, na který se mladoboleslavská stáj zaměřuje.

Fabia je mezi soutěžními jezdci hitem. Po rychlém a spolehlivém autě, které je lepší než ostatní, touží každý závodník. Telefony v Mladé Boleslavi neustále zvoní. Přitom cena vozu se blíží hranici 300 tisíc eur (7,5 milionu korun).

"Na nezájem si nemůžeme stěžovat, ale odpovídá našim možnostem," uvedl šéf Škody Motorsport Michal Hrabánek. "Mezi zákazníky je 23 vozů, do konce roku jich bude třicet."

Kde hledat příčiny neuvěřitelného vzestupu? Škodě prospěla závodnická pauza. V roce 2005 stáhla tovární tým a znovu ho nasadila až loni. Přestávku využila k vývoji a testování nového auta. Mezi řadou jezdců, kteří pomáhali, byl například dvojnásobný mistr světa Carlos Sainz.

"Soustředili jsme se jen na vývoj, zatímco dřív jsme vedle toho i závodili," poznamenal šéfinženýr Škody Motorsport Aleš Rada.

Zásadním krokem byla i změna kategorie. Namísto vozu WRC, plného drahé elektroniky, tým vsadil na třikrát levnější a také perspektivnější S2000. V tomto případě jsou pravidla mnohem striktnější, modely jednotlivých značek se od sebe příliš neliší. "Výhodou Škody bylo, že auto začala vyvíjet později než Fiat a Peugeot. Poučila se, proto dominuje," řekl manažer IRC Nicolas.

Se změnou modelu souvisí také jiné priority. Pro škodovku už není nejdůležitější mistrovství světa. Vozy S2000 v něm mají vlastní kategorii, ovšem hlavní pozornost zůstává upřena na WRC. Tým raději vstoupil do série IRC, určené výhradně pro S2000. Navíc se pyšní lepším televizním pokrytím, což rovněž sehrálo roli.

"S promotérem mistrovství světa jsme v kontaktu, nicméně IRC nám skýtá víc jistot. Z hlediska investovaných peněz nabízí lepší odezvu," vysvětlil Hrabánek.

Ovšem i mistrovství světa se mění. Modely WRC končí, místo nich pojedou auta na bázi S2000. Ale namísto dvoulitrového atmosférického motoru využijí turbomotor 1,6. Není to důvod k zamyšlení a návratu na nejvyšší scénu? "Mistrovství světa pro nás teď není aktuální. Nejdřív si musí ujasnit technické předpisy," uvedl Hrabánek.

Naší hlavní výhodou je spolehlivost, říká šéfinženýr

Škoda Fabia S2000 je první závodní vůz z Mladé Boleslavi, který se prosazuje v celkovém pořadí prestižních světových soutěží. Vyrostla pod vedením šéfinženýra Aleše Rady. "Nejsme jako třeba Ford, který má jednoho hlavního konstruktéra. U nás šlo o týmovou práci," říká Rada.

V éře vozů WRC škodovka výrazně zaostávala. Co se stalo, že najednou kraluje kategorii S2000?
Poučili jsme se z neúspěchů při vývoji Octavie a Fabie WRC. Do týmu přišly nové tváře, klademe důraz na detaily i na důslednou spolupráci pilotů, techniků a mechaniků.

Co je předností auta?
Je spolehlivé. Během dvou sezon jsme jen zřídka odstoupili na technickou poruchu. Soupeři mají problémy často.

Měli jste na vývoj víc času než u předchozích modelů?
Ne. I početně jsme na tom stejně. Ale dřív jsme zároveň závodili, zatímco tentokrát jsme se koncentrovali jen na vývoj.

V týmu je i Mario Fornaris, který se podílel na vývoji Peugeotu 206 WRC, jenž kraloval světové rallye. Jak vám pomohl?
Výrazně nám pomáhá jeho rozhled. Při vývoji dokáže naznačit, kde je otevřená cesta a kde se zavře.


Fabia se prostě skvěle řídí, pochvaluje si vítěz z Madeiry

Žádný pilot, který řídí Škodu Fabii S2000, nemá takové zkušenosti jako Freddy Loix. 39letý Belgičan má na kontě 89 startů v mistrovství světa, působil ve čtyřech továrních týmech. S fabií závodil dvakrát a pokaždé zvítězil.

Po triumfu na belgické Ypres rallye dominoval na ostrově Madeira. "Momentálně je to nejlepší auto ve své třídě," libuje si Loix.

Barum rally 2008: vítěz Freddy Loix

Freddy Loix

Co považujete za hlavní výhodu českého auta?
Fabia je perfektně seřízená a dokonale sedí mému jezdeckému stylu. Výhodou je, že tlumiče nejsou moc tvrdé a dá se s nimi hýbat, takže pak snáze získáš lepší přilnavost. O přednostech auta svědčí mé výsledky. Neseděl jsem v něm dva měsíce, ale stačilo, abych se tady projel, a hned jsem cítil, že budu konkurenceschopný. Je to vynikající auto.

Dřív jste pilotoval i jiné vozy kategorie S2000. Srovnejte je s fabií.
Škodovka se příjemně řídí. Ale za výsledky není jen auto. Celý tým pracuje velmi tvrdě, což je klíč k úspěchu.

A jak vyzní srovnání s modely WRC, absolutní špičkou rallye?
Fabia se dokáže vyrovnat s hodně nepříznivými podmínkami. I když jedeš po špatném asfaltu, nemusíš se ničeho bát.
Najdete na iDNES.czmobilní verze