Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kosteličové hrozí konec kariéry

5 2003
Záhřeb - Hvězda alpského lyžování Janica Kosteličová možná bude muset ukončit skvěle rozjetou kariéru. Jedenadvacetiletá chorvatská reprezentantka je vážně nemocná se štítnou žlázou. "Je vážně nemocná, momentálně nemůže trénovat. Ani nevíme, kdy bude moci závodit," citovaly světové agentury lékaře Željka Sucura.

Lékaři se obávají, že pokud by se nejlepší lyžařka posledních let nadále vystavovala tělesné zátěži, mohla by dokonce zemřít.
 
"Je to vyléčitelná nemoc a není důvod k panice," uklidňovala Kosteličová situaci na narychlo svolané tiskové konferenci. "Moje srdce bije rychleji a snadněji se unavím, ale za pomoci léků a rehabilitace to lze překonat. Možná za dva, tři, čtyři týdny nebo
dva měsíce," doufala královna slalomových svahů.

Kosteličová měla problémy se štítnou žlázou poprvé v září. Během tréninku v Zermattu jí přepadly bolesti a nemocnou ji musel do nemocnice dopravit vrtulník. Pak následovaly endokrinologické testy. Ty zjistily hormonální nerovnováhu, kterou podle spekulací chorvatských médií mohly zavinit operace kolena v rychlém časovém sledu.

Janica se přitom chystala k návratu na svahy už za měsíc a půl. Rodinný lékař Kosteličů a zároveň doktor chorvatské reprezentace však varoval, že zátěž může vážně poškodit její zdraví. "Mohla by znamenat konec kariéry a v nejhorším případě dokonce smrt," šokoval Sucur svou prognózou.

"Testy ukázaly, že nemoc je vážná a léčba může trvat až rok a půl," citoval jej dále deník Jutarnji List.
 
Kosteličová vlastní tři zlaté olympijské medaile, dvakrát se stala mistryní světa a měla obhajovat celkové vítězství ve Světovém poháru.

Když si nechala v úterý v záhřebské nemocnici vyšetřit štítnou žlázu, lékaři zjistili, že její stav se výrazně zhoršil. "Nevíme, kdy bude moci zase lyžovat," potvrdil svazový šéf Vedran Pavlek chorvatské agentuře HINA.
 
Operace pravého kolena má za sebou Kosteličová čtyři a to během sedmi měsíců. To prý může s problémy se štítnou žlázou úzce souviset. Protože příčina není zatím jasná, média spekulují o tom, že jí mohla uškodit krátká doba mezi zákroky.

Třetí podstoupila v červenci, další už 5. října. Dvě poslední operace prováděl Rakušan Christian Schenk, jenže to ještě neznal výsledky endokrinologických testů. "Obávali jsme se už tehdy problémů, ale trvalo tři týdny, než jsme dostali výsledky. Bylo to 7. října," vykládal Sucur.

Schenk proto o ničem nevěděl. "Žádný anesteziolog na světě by nepřipustil novou narkózu, kdyby výsledky testů Janicy viděl," dodal Sucur.

V novinách se pak objevila domněnka, že představitelé chorvatského svazu nález úmyslně zatajili, protože Sucur by žádnou čtvrtou operaci nepřipustil.
 
Sezona alpským lyžařkám už začala před necelými dvěma týdny v Söldenu, Kosteličová se chtěla zapojit 27. prosince v rakouském Lienzi.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze