Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kosteličová kvůli zranění vynechá sezonu

9 2006
Levi - Bez trojnásobné celkové vítězky Chorvatky Janici Kosteličové se bude muset obejít nový ročník Světového poháru ve sjezdovém lyžování, který o víkendu se zpožděním zahájí slalomy ve finském Levi. Držitelka velkého křišťálového globu se kvůli přetrvávajícím zdravotním problémům rozhodla sezonu vynechat.

Ačkoli ani v loňském ročníku jí zdraví stoprocentně nesloužilo, Kosteličová si s přehledem vyjela třetí celkové prvenství, když dokázala vyhrát alespoň jeden závod v každé z pěti disciplín.

Mezi muži bude svůj loňský premiérový triumf obhajovat Rakušan Benjamin Raich. Raich sice tak všestranný jako Kosteličová nebyl, přesto i on měl v čele konečné klasifikace velký náskok.

Nejčastějšími držiteli velkého křišťálového globu jsou Marc Girardelli s pěti a Annemarie Moserová-Pröllová se šesti triumfy. Mezi vícenásobnými šampiony SP nechybí ani další slavná jména.

V první polovině 70. let se z celkového prvenství čtyřikrát radoval Ital Gustavo Thöni, totéž dokázali v následujících dekádách i Švýcar Pirmin Zurbriggen a Rakušan Hermann Maier.

Famózní švédský slalomář Ingemar Stenmark stanul v čele celkové klasifikace "pouze" třikrát, s 86 výhrami v závodech SP ale suverénně vévodí historické tabulce. Kromě Stenmarka a Kosteličové vybojovali tři velké křišťálové globy ještě Američan Phil Mahre, Švýcarka Vreni Schneiderová a Rakušanka Petra Kronbergerová.

Nejstarší mezi Světovými poháry se poprvé uskutečnil v sezoně 1966/67, kdy se do praxe převedla myšlenka francouzského sportovního novináře švýcarského původu Serga Langa. Historicky prvními vítězi se stali Francouz Jean-Claude Killy a Kanaďanka Nancy Greenová.

Původně skromný seriál přerostl během několika let v mamutí podnik, kolem nějž se točí spousta peněz.

Čeští či českoslovenští sjezdaři nikdy nepatřili k absolutní špičce, světlou výjimkou byla Olga Charvátová, která v 80. letech vyhrála dva závody SP a čtyřikrát se vešla do první desítky celkového hodnocení.

Česká umístění v "top ten" má takřka výhradně na svědomí Šárka Záhrobská, jež loni dosáhla osobního maxima v podobě celkového 30. místa.

Autoři: ,


Nejčtenější

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.czmobilní verze