basket, ilustrační foto

Koš za 0,3 vteřiny? Nemožné. Zápas se opakuje

• 17
Moskva, Praha - Podívali se na to znovu na videu. Pak ještě jednou. A zase. Pořád dokola. Až po sedmihodinovém jednání, když už je oči bolely, se funkcionáři ruské basketbalové ligy rozhodli: čtvrtfinále mezi Triumfem Moskevská oblast a Dynamem Moskva se musí opakovat! Proč?

Rozhodčí uznali Triumfu tříbodový koš na 88:86, který zřejmě padl až po závěrečné siréně. "My jsme skórovali na 86:85, když do konce duelu chybělo 0,3 vteřiny," vysvětlovali zástupci Dynama. "Není v lidských silách, aby soupeř dokázal za takovou chviličku obrátit skóre trojkou!"

Jistě – 0,3 vteřiny je méně než mžik. Ale ve sportu se takové křivdy obyčejně neberou zpět. Proto je krok ruských funkcionářů tak nečekaný. Nečekaný ano. Revoluční ne. I v NBA se už přece opakoval zápas.

Podruhé k němu museli nastoupit hráči Atlanty a Miami. Neopakovali jej celý, jen poslední minutu. V původním utkání v prosinci 2007 byl 51 vteřin před koncem nesprávně vyloučen Shaquille O’Neal z Miami, jelikož se spletla obsluha výsledkové tabule, počítající osobní chyby. Soupeř toho tehdy dokázal využít.

Jenže vedení NBA vyslyšelo protest poškozeného klubu a nechalo 51 vteřin hry opakovat. Jenže Atlanta zvítězila i podruhé.

Třeba v NHL se před třemi roky také hrálo podruhé. Poté, co ve 13. minutě utkání Detroit – Nashville za stavu 0:1 zkolaboval český bek Fischer, byl duel přerušen. Repete se hrálo od první minuty, ale začínalo při skóre 1:0 pro Nashville.

V rakouské fotbalové lize se zase letos musel opakovat duel mezi Rapidem a Altachem, jemuž byl nesprávně uznán gól z penalty: brankář Rapidu při ní ještě stál zády k míči, naprosto nepřipraven.

O opakování souboje se snažil v roce 2005 i belgický tým La Louviére, protože od Anderlechtu dostal gól prasklým míčem. Neuspěl však. A konečně řecká fotbalová liga, rok 2001: Janakopulos z Olympiakosu Pireus přiznal, že klíčovou penaltu proti Aegaleu zařídil nafilmovaným pádem.

Nic zvláštního? Také to není konec příběhu! Prezident vítězného klubu totiž prohlásil: "Olympiakos nepotřebuje body, které si nezaslouží. Chceme, aby se hrálo znovu."

. Kdy se hrálo znovu

Fotbal, předkolo Ligy mistrů: Innsbruck – Lokomotiv Moskva (srpen 2001), Rus Pimenov dostal dvě žluté karty, ale nebyl vyloučen

Hokej,  Česko: Sparta – Slavia (prosinec 2002), zápas přerušen po vhození dýmovnice

Hokej, NHL: Detroit – Nashville (listopad 2005), opakováno kvůli kolapsu beka Fischera

Basketbal, NBA: Atlanta – Miami (prosinec 2007), O’Neal z týmu hostů byl nesprávně vyloučen

Fotbal, Rakousko: Altach – Rapid (únor 2008), mylně uznaná penalta