Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Korupce ve sportu = i vězení

5 2003
Praha - Ve vrcholovém fotbale i hokeji nejspíš skrytě bují korupce. V nejvyšších soutěžích chybějí důkazy i vůle nešvary potírat. Případná podezření kluby vesměs nezveřejňují, řeší je interně. Kdyby však byl hráč, trenér, manažer nebo rozhodčí ze zmanipulování výsledku opravdu usvědčen, čeká ho rozmanitý rejstřík sankcí, doživotní distanc a vězení.

„Jestliže někdo slíbí, nabídne nebo předá úplatek rozhodčímu, spáchá tak trestný čin podplácení,“ řekl advokát Oldřich Choděra.

Za takové jednání stanoví trestní zákon odnětí svobody až na rok. A pokud si sudí například peníze vezme? „Dopouští se trestného činu přijímání úplatku, za což může být odsouzen k odnětí svobody až na dvě léta a k zákazu činnosti,“ pravil
advokát Choděra.

Pokud si sportovec vsadí na vlastní zápas a následně ovlivní jeho konečné skóre, mohl by být obžalován z podvodu vzhledem k sázkové kanceláři, na jejíž úkor by se obohatil. „Tam by se však obtížně dokazovalo, že onen hráč utkání úmyslně ovlivnil,“ domnívá se Choděra.

Na nekalé skutky pamatují i disciplinární řády fotbalové a hokejové ligy v kapitolách, jež se zabývají narušováním regulérnosti soutěže.

Fotbalistovi lze za machinaci s výsledky zastavit činnost na čtyři měsíce až dva roky. Rozhodčímu či delegátovi na jeden až dva roky. Hokej pamatuje také na „nečestné rozhodování rozhodčího“, „sabotování hry“ a „nehlášení pokusu o ovlivňování výsledku“. Sazba? Distanc až na 18 měsíců, případně doživotní vyloučení.

Některé kluby se proti „prodávání“ a „sázení“ mohou chránit články v kontraktu s hráčem. Smluvní vzory fotbalového svazu obsahují bod, podle něhož se jednotlivec nesmí účastnit sázení na vlastní zápasy ani prostřednictvím jiné osoby. Některé kluby však tuto část zanedbávají, či vypouštějí. Na jaře v Synotu sice obvinili gólmana Drobisze, ale svá slova brzy vzali zpět.

Podobná situace panuje v hokeji. „V kontraktech to máme dost podrobně,“ tvrdí pardubický manažer Zbyněk Kusý. „Takový případ bychom řešili velmi razantně. Je to důvod k okamžitému ukončení smlouvy.“

Ve fotbale i hokeji občas vzplane podezření, nicméně všechny kauzy si kluby vyřizují uvnitř. Třeba pokutami. „Co bych dělal v mančaftu scény? Ještě víc by se to rozhádalo!“ vysvětloval někdejší hokejový funkcionář. „Nechal jsem tomu člověku doběhnout smlouvu a po sezoně mu řekl: Nazdar!“


Jak se trestá korupce ve sportu
■ Trestní řízení (stát)
Zákaz činnosti, pokuta, odnětí svobody
■ Disciplinární řízení (svaz)
Zastavení činnosti, doživotní vyloučení
■ Řízení v klubu
Žádná sankce, okamžité ukončení smlouvy

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze