Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Korda bude hrát tenis už jen pro radost

6 2000
P r a h a - Rodina, golf, veteránské turnaje a zábava, to vše si Petr Korda představuje pod pojmem nový život. Po prohrané úterní dvouhře se Slovákem Hromcem předstoupila bývalá světová dvojka s prohlášením, že ve dvouhře definitivně končí. Tenisu se hodlá věnovat už jenom pro radost. "Teď chci ještě vyhrát čtyřhru a pak si udělám pořádně jasno o budoucnosti," plánuje jeden z nejůspěšnějších hráčů domácí tenisové historie.

"Jsem rád, že jsem mohl zakončit kariéru tady v Praze," vyznal se po zápase. "Vždycky jsem byl hrdý, že jsem se tady narodil a začal s tenisem. Mojím přáním bylo skončit na Štvanici, ale to bohužel nešlo," připomněl Korda svou dopingovou aféru, jež byla bezprostředním impulsem k odchodu z velkého tenisu.

Sedmnáct měsíců nehrál, na raketu se prý ani nepodíval. Před šedesátinami svého otce se ale rozhodl k návratu. Měl to být pouze dárek, ale možná v tom bylo i něco víc. Sám Korda přiznával, že když mu hra půjde, bude hrát dál. "Soutěž je droga, potřebuji to," vysvětloval, proč nedokáže definitivně odejít ze sportu. Měsíc dřel, challengeru s dotací 25.000 podřídil hodně, už tehdy však nejspíš podvědomě cítil, že to není ono. "Trénování mě hrozně bavilo, ale už to nebylo profesionální, nemohl jsem tomu dát maximum."

K definitivnímu rozhodnutí údajně dospěl v šatně před zápasem se Slovákem Hromcem. Po tomto turnaji už nikdy. "S nikým jsem o tom nemluvil, nevěděla to manželka ani trenér," vracel se k okamžitému rozhodnutí. Jakoby sám cítil, že se blíží konec. "Poprvé v životě jsem se nešel před zápasem rozcvičit. Tělo bylo hodně nervózní a z toho pramenily i chyby," popisoval hráč ostřílený zápasy se světovou elitou své předzápasové pocity.

O své budoucnosti chce ještě přemýšlet. V něčem má ale jasno. "Teď musím vyhrát s Cyrdou Sukem debla, pro to udělám všechno. Odejít neporažený pro mě hodně znamená," nezapře v sobě bojovnost, jíž osvědčil tolikrát i v Davisově poháru. Prioritu v jeho životě má mít nyní jednoznačně rodina; manželka Regina a děti. "Už nikdy nechci stavět rodinu až za něco. Oni vždycky stáli při mě a teď je mou povinností být s nimi."

Určitě si nedovede představit svůj život bez aktivního sportu. Velkou výzvou je pro něj, stejně jako pro mnoho jiných bývalých sportovců, zlepšit se v golfu a poksuit se dostat na turnaje. "Mám teď handicap sedm a doufám, že to co nejrychleji vylepším," prozradil své kvality. Korda nezanevře ani na sport, který mu dal nejvíc. Uvažuje o účasti v okruhu veteránských turnajů a nebrání se ani myšlence hrát na menších turnajích a v domácí lize. "S Karlem Nováčkem jsme pozvaní na veteránský Davis Cup do Uruguaye, tam bych se chtěl určitě podívat. S profesionálním tenisem ale určitě končím. Teď budu hrát jenom pro radost."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze