Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Soupeři v Air Race tuší, že víme, jak je porazit, říká pilot Kopfstein

Petr Kopfstein. | foto: Red Bull Content Pool

31 2016
Pořadatelé seriálu Red Bull Air Race si za vzor berou formuli 1. V čem se jí prestižní letecký šampionát přiblížil už nyní, to je rivalita mezi piloty. Při posledním závodě v anglickém Ascotu to na vlastní kůži poznal Petr Kopfstein.

Nováček mezi nejlepšími piloty na světě byl nadosah svému prvnímu postupu do Round of 8 (druhého kola závodu). Pak ale jeden z amerických týmů podal protest a pilot Teamu Spielberg byl diskvalifikován za překročení otáček motoru.

O svůj první postup mezi osm nejlepších se tak pokusí o víkendu 3. a 4. září na Lausitzringu. Německý okruh leží jen 200 kilometrů od Prahy, chystají se proto na něj tisícovky českých fanoušků.

Zdá se, že mezi piloty Air Race je teď stejně napjatá atmosféra jako mezi jezdci formule 1?
Je pravda, že mě protest překvapil a v budoucnu se nebudu zdráhat udělat stejný krok. Nikomu se ale nebudeme mstít. Pravidla jsme nechtěně porušili a diskvalifikace byla z tohoto pohledu správná. Air Race se rychle vyvíjí, pravidla proto přitvrzují a závodní časy pilotů se vyrovnávají. A z protestu je vidět, že soupeři mají obavu z toho, jak rychle se jim jako nováček přibližujeme.

Berete rozhodnutí jako křivdu?
V žádném případě. Souhlasíme s ním. Pravidla jsme porušili, i když neúmyslně. Nyní jsme vlastně rádi, že k diskvalifikaci došlo v naší první sezoně, ve které sbíráme zkušenosti a výsledky pro nás ještě nemají tak velkou váhu. Hodně jsme se z celé události poučili a příště si nebudeme dávat větší pozor jen na sebe, ale také na soupeře.

V Ascotu se vám dařilo létat velmi kvalitní časy. Pomohlo vám k tomu překročení otáček?
Právě že vůbec. Překročení bylo minimální. Limit je 2 950 otáček, my jsme se na velmi krátkou chvíli dostali na 2 959, což je bezvýznamný rozdíl. I přes diskvalifikaci tedy můžeme být s našimi časy spokojení.

Předpokládám, že do Německa odjíždíte s cílem konečně postoupit do Round of 8?
Přesně tak. Víme, že dokážeme létat časy, se kterými se můžeme pohybovat v polovině startovního pole, o čemž se nám na začátku sezony ani nesnilo.

Stále však zůstáváte v celkovém pořadí poslední.
Pro mě není důležité, jestli budu na konci sezony desátý nebo čtrnáctý. Cíl jsem si dal až pro následující sezony, kdy se budu snažit celý seriál vyhrát. K tomu směřují všechny kroky, které teď dělám. V týmu o všem uvažujeme v dlouhodobém kontextu. Úvodní sezonu bereme jako zahřívací, abychom se rozkoukali.

Jaký závod vás teď v Německu čeká?
Z pohledu diváka velmi kompaktní, protože se všechno bude odehrávat na motoristickém okruhu. Trať je postavená tak, aby byla z tribun celá vidět. Kvůli tomu budeme dosahovat vysokého přetížení a nebude čas si odpočinout. Dráha pro přistání měří jen 500 metrů, což je pro piloty náročné, ale pro diváky fajn.

Autoři:


Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.czmobilní verze