Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Velká úleva a radost. Na Tour se porvu o Top 10, věří si König

30 2014
Už vyhrál královskou etapu Kolem Kalifornie. Pak byl celkově devátý na Vueltě! Nastal čas postoupit na ještě vyšší úroveň. Leopold König pojede Tour de France.

Zpráva, na kterou netrpělivě čekal, dorazila v pondělí po sedmé hodině večerní. Od manažera své stáje Ralpha Denka dostal Leopold König esemesku: "Vzali nás na Tour!" Což pro něj osobně znamená: bude lídrem druhodivizní stáje NetApp na největším cyklistickém závodě.

"Hned jsme si se všemi z týmu posílali esemesky a navzájem gratulovali. Všichni jsme toho měli plné telefony," líčil König.

Věřili jste už dříve, že jednu ze čtyř divokých karet na Tour dostanete, nejistota přesto zůstávala. Cítíte obrovskou úlevu?
Samozřejmě. Velikou úlevu skloubenou s ohromnou radostí. Mohlo se stát cokoliv. Dokud to nebylo černé na bílém, nic jsme napevno říct nemohli.

Cesta na Tour

Únor

  • Mallorca Challenge, první start sezony
  • Kolem Ománu, už tradiční setkání favoritů Tour de France

Březen

  • Tirreno-Adriatico, závod elitní kategorie World Tour

Duben

  • Kolem Trentina, horské etapy v Dolomitech
  • Lutych - Bastogne - Lutych, poslední z ardenských klasik

Květen

  • Kolem Kalifornie, nejtěžší americký závod
  • soustředění v horách a rekognoskace etap Tour

Červen

  • Dauphiné, generálka na Tour v Alpách

Jde o zprávu, která vás nakopne do dalšího tréninku, že?
Je to obrovská motivace. Máme jistotu a můžeme se v klidu připravovat. Já sám jsem překvapen, že organizátoři Tour ze společnosti ASO to oznámili tak brzy, jindy rozdávají divoké karty až v březnu.

Tentokrát si možná pospíšili i proto, že měli ve výběru jasno: dva francouzské týmy, pak švýcarský IAM s francouzským lídrem Chavanelem a vy coby pozitivní překvapení minulé Vuelty.
Přesně tak. Šlechtí je, že karty oznámili v podstatě před sezonou. Prospěli tím jak sobě, tak týmům.

Na Giro jste letos naopak kartu nedostali. Jak to bude s Vueltou?
Tam jsme podle mých zpráv stále vážným kandidátem startu. Už jsem řekl týmu, že bych ji rád jel.

Dozná teď váš program přece jen ještě nějakých drobných úprav?
Přiznám se, že jsme ho udělali kompletní směrem k Tour už předtím při soustředění na Mallorce. Doladíme teď opravdu jen detaily, třeba kdy přesně v květnu pojedeme na obhlídku hlavních kopců Tour. A jsme domluveni, že po klasice Lutych - Bastogne - Lutych zůstanu jeden den v severní Francii a projedu si tam etapu po kostkách.

Budete v předstihu zkoumat alpské i pyrenejské etapy?
Pyreneje ano, Alpy vynecháme. Známe je, a navíc tam jedeme v červnu závod Dauphiné. Naopak si vyzkoušíme menší, zato důležité kopce před Alpami.

Když jste nyní při kempu na Mallorce začal trénovat, psal jste na Facebook, že vidíte z únavy na silnici skřítky a slony. Jste se soustředěním absolutně spokojený? 
Extrémně spokojený. Počasí bylo úžasné, z 26 dnů jen jeden propršel. Odletěl jsem na Mallorku už před silvestrem a proti minulým letům trénoval poměrně dost. A teď se tam zase vracím.

Fotogalerie

Vzhledem k vašim problémům minulých let bude hlavní úkol znít: zůstat šest měsíců zdravý?
Rozhodně. Na tom jsme také hodně zapracovali, absolvoval jsem několik vyšetření a posiloval imunitu, aby se neopakovala onemocnění z loňského Dauphiné a Vuelty. Musím zaklepat, že od září nemám další problémy. Jsem šťastný, že zatím mi jde příprava spíš nad plán než podle plánu.

Na Vueltě jste loni skončil překvapivě devátý. Pro server cyclingnews.com jste nyní řekl, že věříte v první desítku i na Tour.
To je můj cíl. Vidím ho jako reálný. Dalším cílem je pak zkusit tam vyhrát etapu. Vím, že kdo jede na celkové umístění, je při útočení v etapách víc omezený, i Roman Kreuziger vyhrál první etapu na Grand Tour až při nějaké své šesté účasti. Ale nechci ani tuhle šanci zahodit - třeba i za cenu jednoho dne, kdy se zmáčknu přes limit, se o tu etapu pokusím. Věřím, že je reálné obojí.

Autor:


Avokádové quacamole
Avokádové quacamole

Rychlovka, kterou zvládne a miluje každý.

Najdete na iDNES.czmobilní verze