Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Práce a spolupráce. Jiné cesty pro basketbal není

Česká křídelnice Michaela Stejskalová (v bílém) diriguje útok v utkání se španělským výběrem. | foto: FIBA

20 2017
Český ženský basketbal 13. v Evropě. Nejhůře ve své historii, a to v době, kdy by měl naopak začít sklízet ovoce z euforie, kterou vzbudilo stříbro na domácím světovém šampionátu v roce 2010. Bylo by jednoduché svalovat vinu na jednotlivce, problémem však je především to, že chybí spolupráce na celorepublikové úrovni a větší podpora klubů. Navíc přišla ztráta sebevědomí a ambicí, zrovna když se evropský basketbal vyrovnal.

Dá se řešit, co všechno měl trenér Ivan Beneš udělat jinak a zda by měli se sportovním ředitelem Luborem Blažkem, s nímž jsou u reprezentace již osm let, pokračovat. Je pravda, že realizační tým působil poraženeckým dojmem, ještě než turnaj začal, což se zřejmě projevilo i v úvodním zápase s Ukrajinou.

Ovšem nebylo to proto, že si byli trenéři vědomi současných problémů a jen to dávali až moc najevo?

Alespoň jeden ze soupeřů Ukrajina - Maďarsko se dal porazit, protože český celek rozhodně není horší, což dokázal nečekanou výhrou nad silným Španělskem ve chvíli, kdy už nebyl pod tlakem. A dají se hledat detaily, proč zápasy s Ukrajinou a Maďarskem dopadly, jak dopadly. Případný postup ze skupiny by však jen zakryl skutečnost, že český ženský basketbal se propadl z elity do evropského průměru a že je třeba najít záchrannou brzdu.

Fotogalerie

Z pražského USK se sice povedlo vybudovat jeden z nejlepších klubů Evropy, jako dříve bývaly Žabovřesky Brno (dnes Handicap Brno), ale jen za cenu, že české hráčky mají v týmu druhořadou roli.

Ostatní kluby nemají sebevědomí ani ambici se snažit USK alespoň částečně konkurovat a probojovat se do pohárové Evropy. Vyrůstají tak hráčky, které stačí na českou ligu, ale už jim chybí evropská nadstavba, kterou nemohou získávat až v reprezentaci.

Lze doufat, že loni nastavený systém v USK se zapojením mladých hráček pomůže vychovat silné individuality a lídra světové úrovně, ale je třeba řešit, jak pozvednout ženský basketbal na celorepublikové úrovni. Jak zajistit, aby některý z brněnských klubů, Hradec Králové, Nymburk či někdo další mohl hrát pravidelně evropské poháry a zabránit tomu, aby kluby nadále kladly reprezentaci překážky. Byly partnerem a ne opozicí.

Je třeba začít od základu zachraňovat jediný kolektivní sport v Česku, který byl v minulých letech schopný postoupit na olympijské hry.

Stejně jako hráčské osobnosti chybí i ty trenérské. Marian Svoboda, dosud kouč KP Brno, sice na mistrovství Evropy trénuje Slovensko, Romana Ptáčková dokáže dlouhodobě s mladým hradeckým celkem sbírat úspěchy v lize, ale jasný kandidát na reprezentačního kouče není. Spíše by se muselo sáhnout do zahraničí. A je třeba si položit otázku, zda si reprezentace může dovolit postrádat zkušenosti, které Beneš s Blažkem nasbírali.

Trenér českých basketbalistek Ivan Beneš během utkání se Španělskem

Trenér českých basketbalistek Ivan Beneš během utkání se Španělskem

O tom musí rozhodnout výkonný výbor České basketbalové federace. Jisté ale je, že je potřeba přinést nový impulz a nový pohled.

Ke škodě by nebyl ani ženský vliv a nabízí se rozšířit realizační tým o některou z hráček zlaté generace. Mohla by pomoct do týmu vrátit sebevědomí a udržovat dobré vztahy mezi hráčkami a realizačním týmem, jak je tomu pravidlem u mužské reprezentace, kde je nyní asistentem Luboš Bartoň aa nedávno u ní jako vedoucí týmu působil Radek Nečas.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze