Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


KOMENTÁŘ: Kvitová a Karolína Plíšková? Spravedlivý wimbledonský ordál

Česká tenistka Petra Kvitová v duelu s Rumunkou Soranou Cirsteaovou. | foto: AP

4 2016
Londýn (Od našeho zpravodaje) - Byl to v dávné historii krutý a leckdy krajně nespravedlivý test, který rozhodoval o osudu obviněného. Bohové v něm měli určit, zda je jeho výpověď pravdivá, či lže. Nazývá se ordál. Minulý týden podstoupily zkoušku bojem na wimbledonské trávě dvě české ranařky, které by mohly sbírat ty nejvzácnější tituly.

Petra Kvitová i Karolína Plíšková pohořely. Vypadalo to, jako by obě na nejslavnějším turnaji až příliš doufaly ve smilování nebes.

Kvitová se rvala jako rozzuřená lvice. V klíčových chvílích ale postrádala jistotu, kterou ledabyle poztrácela v uplynulém půlroce.

Po rozchodu s koučem Kotyzou se opájela pocitem svobody. Poté angažovala trenérského nováčka Čermáka. Obklopuje se lidmi, s nimiž jí je fajn. A tak se vtírá otázka, zda by jí v drsném prostředí víc nepomohl zkušený profesionál, byť by s ním nebyla úplná pohoda.

Fotogalerie

Posbírala spoustu trofejí. Chová se mile, nečiší z ní arogance. Nemá povinnost zodpovídat se veřejnosti. Je ale smutné sledovat, kterak promarňuje měsíce a roky, během nichž mohla být světovou jedničkou. Nestačí věřit v náhodu, že „to přece jednou trefí“.

Sportovní vyšší moc v Londýně naložila podobně férově s Plíškovou. Ani ona si nezasloužila dokráčet dál než do druhého kola.

Na menších podnicích nezřídka zazáří. Potíž musí vězet v jejím přístupu ke grandslamům, na nichž má bídnou bilanci 13-17. Neumí se na ně nachystat. I jí čas utíká, není úplná mladice. Ve 24 letech už Kvitová vyhrála druhý Wimbledon.

Rada je snadná: Nespoléhat na náhodu. Současný tenisový ordál totiž na rozdíl od toho starověkého vždycky odhalí pravdu.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze