Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lítat s divočáky už není pro ně, i tak Skoták se Šmídem vyválčili bronz

Petr Skoták a Pavel Šmíd | foto: Anna Vavríková, MAFRA

24 2014
Po šesti letech se česká kolová dočkala světové medaile. Bronz Petra Skotáka s Pavlem Šmídem byl zároveň nejlepším umístěním domácí výpravy na šampionátu sálových cyklistů v Brně.

Z tváře Petra Skotáka bylo znát, že dohrává v silných bolestech. Kvůli tomu už se ani nepokoušel o střelbu, kterou obstarával pouze Pavel Šmíd. „Byl jsem už hodně dobitej,“ líčil Skoták.

Není divu, že v tomto stavu čeští reprezentanti v kolové podlehli v semifinále mistrovství světa Švýcarům 0:2.

Přesto svou mezinárodní kariéru zakončili ve velkém stylu: na domácím šampionátu v Brně brali bronz. „Je to pro nás hodně cenné. Lítat v našem věku s mladými divočáky je těžké, ale vysnili jsme si to a šli za tím,“ popisoval Skoták.

Dlouho se zdálo, že to pro dvojku z Favoritu Brno není ten pravý turnaj. V základní části jen jednou vyhráli a remizovali, místo gólů sbírali nastřelené tyče. Při zvláštním systému však o medaili rozhodoval jediný duel, a ten v neděli dopoledne Češi nad Německem vyhráli 4:3.

„V posledních letech jsme s nimi tenhle zápas hráli pokaždé, a nikdy jsme to neprorazili. Až teď jsme jim to všechno vrátili,“ těšilo Šmída.

Petr Skoták a Pavel Šmíd se zdraví s německými soupeři. Vítězství nad nimi...

Petr Skoták a Pavel Šmíd se zdraví s německými soupeři. Vítězství nad nimi otevřelo českým veteránům cestu k bronzové medaili.

Duo veteránů si zasloužilo pochvalu i od legendárního Jindřicha Pospíšila. „V přípravě udělali maximum, a i když se těžko rozehrávali, v tom rozhodujícím zápase tam nechali všechno. Udělali vynikající výsledek,“ uvedl dvacetinásobný mistr světa a nyní šéf české sálové cyklistiky.

Zatímco dřív se medaile z kolové jen sypaly, nyní jsou pro Čechy vzácností. A může být hůř. Skoták se Šmídem na mezinárodní scéně končí, přitom i oni už měli problém nahánět elitní trio Rakousko (zlaté), Švýcarsko a Německo. „Naše liga není tak kvalitní. Mladí kluci musí šlapat jako my a zkusit nás nahradit,“ oznamuje Šmíd.

Česko přitom kulhá i v krasojízdě. Jeho největší trumf, Arnošt Pokorný, po pokaženém vystoupení skončil až devátý. „Měl jsem zvláštní pocit, ale nervozita to nebyla. Možná právě to bylo špatně. Udělal jsem v jízdě hlouposti, ale i tak jsem si to i díky rodině užil,“ sdělil 40letý muž z Drásova, který svou kariéru končí úplně.

„Krasojízda se posunula úplně někam jinam, je to pro dravce a mladé kluky, kteří ještě nemají povinnosti k rodině. Některé cviky jsou tak krkolomné, že je to někdy o nemocnici.“

Českým příslibem mistrovství, kterému kvůli vysokým cenám lístků přihlíželo víc cizinců než místních, jsou aspoň sedmá místa Jakuba Maška a Adély Přibylové. Se čtyřmi zlatými jako obvykle vládlo Německo.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze