Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Plzeňský hráč kolové Kydlíček: Každý gól v síti mistrů světa potěší

Ondřej Kydlíček | foto: Jaromír Pech, MAFRA

14 2015
Fotbalisté sní o Lize mistrů, hokejisté zase touží zvednout jednou nad hlavu Stanley Cup. Pro hráče kolové je vrcholem kariéry Světový pohár. Jeho úvodní díl hostí už pozítří Plzeň a bude u toho i dvojice Ondřej Kydlíček – Josef Reindl z pořádajícího Strart VD Plzeň.

„Mistrovství světa je sice mediálně známější, ale Světový pohár má vyšší sportovní úroveň. Země z evropské špičky sem mohou vyslat více dvojic, na šampionátu je vždy jen jeden pár,“ srovnává zkušenější z plzeňského dua Ondřej Kydlíček.

Prestižní soutěž okusil už v letech 2011 - 2013, tehdy ještě po boku Hynka Štěrby. Ze dvanácti účastí bylo jejich maximem páté místo, dvakrát skončili šestí.

A ke Kydlíčkovi se váže ještě jedna vzpomínka. Plzeň hostila prestižní akci v kolové naposledy před dlouhými 35 lety. A ve finále Evropského poháru si tehdy zahrál jeho otec Pavel, se jmenovcem Houdkem obsadili šestou příčku. Vyhráli nedostižní bratři Pospíšilové a jejich jméno nese v podtitulu plzeňský turnaj i letos.

Světový pohár v kolové

Kdy? Sobota 16. května
Kde? Městská hala Plzeň-Slovany
V kolik? 11.00 pětičlenné skupiny, 18.15 zápasy o umístění, 20.15 finále (19.55 o bronz)
Kdo hraje? Dornbin a Höchst (Rak.), Obernfeld, Stein (Něm.),Cronenbourg (Fr.), Beringen (Belg.), Pfungen (Švýc.), Favorit Brno, SC Svitávka, START VD PLZEŇ (vš. ČR).
Další kalendář SP:  Denkendorf (Něm.), Tokio, Altdorf (Švýc.), Svitávka, Krofdorf (Něm.), St. Gallen (Švýc.), Höchst (Rak.) 

Pořád ještě Čechy ve světě s jejich jménem spojují?
To platí spíš u nás v Čechách, v zahraničí uctívají spíš svoje hvězdy. Ale i v cizině platí bratři Pospíšilové pořád za obrovské legendy.

Ale elita už se mezitím posunula jinam. Kdo bude patřit v Plzni k největším favoritům?
Rakouský Höchst a oba německé celky. Zejména Obernfeld, ale zapomenout nelze ani na Stein.

Na jaké umístění si v téhle konkurenci troufáte vy?
Už jsem pár Světových pohárů hrál, za reálné považuju bojovat o sedmou příčku. Páté šesté místo by byla naprostá špička, velký úspěch. Ale v téhle soutěži není ostuda ani skončit desátí. Ta úroveň je úplně někde jinde než v české lize.

V čem vidíte ten zásadní rozdíl mezi vámi a absolutní elitou?
V rychlosti, nasazení, ale i agresivitě. Ty nejlepší dvojice trénují dvakrát denně. V Německu a Švýcarsku je kolová na téměř profesionální úrovni, u nás to je amatérský sport. Máme každý své zaměstnání, na přípravu není tolik času.

Jak často trénujete konkrétně vy s Josefem Reindlem?
Normálně dvakrát týdně, ale teď jsme s Pepou přidali ještě jednu fázi kolové a nějakou tu posilovnu, doplňkové sporty. Snažíme se tomu dát maximum.

Jsou soupeři, se kterými byste si doma v Plzni rádi zahráli?
Já bych se těšil zrovna na Höchst nebo na Stein. Zajímavá by byla i konfrontace s belgickým Beringem nebo s francouzským Cronenbourgem, na které bychom mohli herně mít. Ano, s favority můžeme i prohrát 1:8, ale každá vstřelená branka evropským či světovým šampionům potěší.

Jak si myslíte, že na vás zapůsobí domácí prostředí?
To sám nevím, před takovou kulisou jsem nikdy nehrál. Byl jsem jako náhradník na mistrovství světa, kde se hrálo před sedmi tisícovkami diváků, a už to pro mě bylo svazující. V extralize ale dokážeme doma hrát lépe než venku.

To ale hrajete před desítkami diváků. Teď jich přijde víc, dokážete odhadnout kolik?
Přál bych si vyprodanou halu, ale to je pro náš sport, který je na okraji zájmu, nereálné. Když přijde přes pět set diváků, budeme spokojeni.

Kolik má vůbec váš oddíl kolové členů?
Patnáct aktivních, z toho jsou tři žáčci. Světový pohár bereme i jako propagaci kolové, mohl by k nám přilákat další nové zájemce.Najdete na iDNES.czmobilní verze