Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Koleno drží, lyžařka Křížová může na olympiádu

Klára Křížová | foto: APČTK

27 2010
"Snad nepřijdu o olympiádu," hrklo v úterý 11. ledna ve zlínské lyžařce Kláře Křížové, když si v závodě Evropského poháru v italském Caspoggiu poranila koleno. Ve stejný den se totiž dozvěděla, že je v nominaci pro hry ve Vancouveru.

Její obavy se naštěstí ukázaly jako liché. "Jen" si natáhla vazy v koleni, o víkendu už bude znovu závodit. Generálkou na vrchol sezony pro ni bude Světový pohár ve Svatém Mořici, kde pojede sjezd a super G.

"V první chvíli jsem se lekla, protože jsem nevěděla, jestli se koleno stihne zahojit," přiznala Křížová. "Přestávka mi nakonec pomohla. Měla jsem za sebou dlouhou štreku závodů, potřebovala jsem klid."

Dcera bronzové medailistky ze Sarajeva 1984 Olgy Charvátové-Křížové koleno otestovala při víkendovém tréninku ve Špindlerově Mlýně. Včera už se spolu s trenérem Svatoplukem Kovářem vydala do Švýcarska.

"Půjde hlavně o to, abych si zvykla na dlouhé lyže," vysvětlila. "A taky abych uklidnila sama sebe, že je všechno v pořádku."
Sjezdovka ve Svatém Mořici připomíná sjezdovku v kanadském Whistleru, kde se bude bojovat o olympijské kovy. Takže víkendové závody jí přijdou vhod dvojnásob. "Bude to dobrý trénink," nepochybuje Křížová. "Ve Whistleru jsem na svěťáku nebyla, ale trať je prý pěkná a technická jako v Mořici."

V proslulém zimním středisku jí znovu pomůžou členky francouzské reprezentace. Zlínská sjezdařka s nimi začala spolupracovat při prosincovém závodě v kanadském Lake Louise.

"Francouzky za mnou samy přišly, jestli nepotřebuju pomoc. Moc mě to potěšilo," pousmála se. "Přece jen je rozdíl stát na startu a nevědět nic o trati, nebo znát, co vás čeká. Jste potom klidnější."

Spolupráce s francouzským týmem, jehož největší sjezdařskou hvězdou je Ingrid Jacquemodová, by měla pokračovat i po olympiádě.

"Všechny holky mluví anglicky, vycházím v pohodě s celým týmem. V létě s nimi zkusíme jet někam na ledovec," naznačila Křížová.

Ale to bude až po hrách ve Vancouveru. Vydá se tam s ambicemi vylepšit své výsledky z loňského mistrovství světa, kde byla 25. v super G i superkombinaci a 29. ve sjezdu.

"Bude to moje první olympiáda, proto pojedu sbírat zkušenosti," naznačila. "A taky si ji chci užít."

...a Hrstková tak přišla o šanci


Japonské Nagano, americké Salt Lake City a italský Turín. Tato tři olympijská města zůstanou ve vizitce sjezdové lyžařky Lucie Hrstkové. Osmadvacetiletá závodnice z Dolní Bečvy však doufala, že na závěr profesionální kariéry pozná i olympijské svahy v okolí kanadského Vancouveru. Letenky do zámoří se však nedočkala.


"Napůl jsem na to nachystaná byla, abych pak nebyla zklamaná, ale to víte, že to mrzí. Je to přece jen olympiáda," povzdechla si členka Dukly Liberec.

Lucie Hrstková


Boj o nominaci mezi ní a o osm let mladší Klárou Křížovou byl dramatický do poslední chvíle. Ani jedna z nich totiž letos nezajela jakkoliv mimořádný výsledek.


"Možná už nejsem tolik zajímavá svým věkem, Klára je mladá a tím má větší šance dál rozvíjet kariéru. Tak nějak to musím brát," uvažuje Hrstková, která se ale s rozhodnutím funkcionářů nesrovnávala lehce. "Kláru nominovali podle výsledků z minulých sezon, asi to je z jejich pohledu spravedlivé."


Poté, co o olympijskou naději i přes nedávné zranění Křížové definitivně přišla, ukončila Lucie Hrstková cestování po Evropě.
Místo toho v posledních dvou týdnech posbírala první místa ve FIS závodech ve Špindlerově Mlýně, Albrechticích a Peci pod Sněžkou. Sezonu totiž bere i jako rozloučení s profesionální kariérou.


"Na tom se nic nemění. Chtěla jsem si letos lyžování užívat a to se mi daří maximálně. Skvělá jsou hlavně ta vítězství, při nich se cítím jako zamlada," pochvaluje si.


O víkendu by se Hrstková měla představit v jednom ze svých posledních závodů světového poháru ve Svatém Mořici, znovu se představí na českých a slovenských svazích a pak už bude pomalu věšet závodní výstroj na hřebík. Přiznává totiž, že při rehabilitaci po závodech se už cítí podobně jako čtyřicetiletí hokejisté.


"Tak nějak to je," směje se. "Nevím, jestli jsem nějaká výjimka nebo své tělo jen citlivěji vnímám, ale už je to těžší a těžší."


V Liberci, kde žije s asistentem trenéra zdejších hokejistů Filipem Pešánem, by Lucie Hrstková v příštích měsících naplno skočila do trenérské práce. "Chci zůstat u lyžování. Jiné možnosti teď snad ani nebudu zvažovat. Jen ještě nevím, jestli se věnovat juniorům nebo dětem."Najdete na iDNES.czmobilní verze