Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Povedlo se, König uhájil třetí místo v Trentinu. Triumf slaví Porte

Na stupních vítězů závodu Kolem Trentina po poslední etapě pózují (zleva) celkově druhý Mikel Landa, vítěz Richie Porte a třetí Leopold König. | foto: Tomáš Macek, MAFRA

24 2015
Clés (Od našeho zpravodaje) - Poprvé v kariéře stojí Leopold König po etapovém klání na stupních vítězů v dresu týmu Sky. V závěrečný den závodu Kolem Trentina udržel třetí pozici, kterou vybojoval a hájil v předchozích horských etapách. Pro jeho tým se čtyřdenní podnik proměnil v další ze série triumfů. Richie Porte zvítězil a jeho český kolega jej doprovodil na stupně vítězů.

„Největší“ problémy jakoby v pátek pro partu v dresech Sky nastaly až na stupních vítězů. Richiemu Portovi spadl pohár pro šampiona na zem (bez vážnějších následků) a Leopold König vzápětí nemohl otevřít svůj obří sekt. „Urval se ten drátek,“ vysvětloval.

Ale to byla jen úsměvná tečka za vydařenými čtyřmi dny v Trentinu.

„Nevím, jak mám to své třetí místo pobrat,“ svěřoval se König pod pódiem pro vítěze. „Já tu samozřejmě nebyl priorita, tou jsou nyní Richie a Giro. Ale důležité pro mě bylo, abych zase začal jezdit s nejlepšími a dostal se do pozic, kde jsem chtěl před Girem být. Takže se mi trochu ulevilo. Nabral jsem sebevědomí, že nohy mám v pořádku a že se vše před Girem obrací k lepšímu.“

V závěrečné etapě z Malé do Clés nejprve na dvou horských prémiích 2. kategorie vyvrcholila vrchařská porce práce na tomto Trentinu. Zbývajících 66 kilometrů do cíle v Clés potom bylo „jen“ zvlněných.

Přesto ani tento den nepatřil mezi jednoduché.

Australský cyklista Richie Porte

Richie Porte ve fialovém dresu lídra závodu na startu etapy

„První, patnáctičlenný únik byl v pohodě, v něm nás nikdo neohrožoval,“ popisoval König. „Jenže potom odskočil Diego Rosa z Astany, který ztrácel celkově jen dvě minuty, takže jsme museli jet. Kromě úvodních třiceti kilometrů jsme nakonec šlapali naplno celý den.“

Rosu i další uprchlíky dostihli, načež se v novém úniku sjelo trio závodníků: maličký Duarte z Teamu Colombia a dvojice zkušených, Ital Tiralongo z Astany a Španěl Arroyo z týmu Caja Rural. Za nimi šlapala s více než minutovým odstupem skupinka Zilioli, Peraud, Bisolti a až potom peloton.

Z trojice na čele si v celkové klasifikaci stál nejlépe Tiralongo, který na 21. místě ztrácel 7:34 minuty. Také proto si tým Sky kontroloval především nejbližší konkurenty v hlavním poli.

„V posledních dvou okruzích jsme se museli soustředit a hlídat, aby nám neodjeli lidé jako Pozzovivo nebo Bardet.“

Etapa, kterou absolvovali v rychlostním průměru 40,69 km/h, však skončila tak, jak si v týmu před jejím startem předsevzali: uhájením prvního i třetího místa.

Copak je s tím sektem? Leopold König bojuje na stupních vítězů závodu Kolem...
Povedlo se, bublinky stříkají a Leopold König slaví třetí místo v závodu Kolem...

Copak je s tím sektem? Leopold König bojuje na stupních vítězů závodu Kolem Trentina s uzávěrem, jeho týmový kolega Richie Porte s úsměvem přihlíží.

„Byl to opravdu rychlý den,“ bilancoval vítězný Richie Porte. „Astana zkoušela taktizovat, ale můj tým byl dnes fantastický a postaral se, aby to pro mě bylo co nejsnazší.“

Pro etapový primát si ve spurtu uprchlíků nakonec dojel Paolo Tiralongo, někdejší dvorní domestik Alberta Contadora a později i týmový kolega Romana Kreuzigera. Jakoby tím zároveň „oslavil“ čtvrteční rozhodnutí komise UCI, která jeho stáji Astana udělila licenci Pro Tour, navzdory loňským dopingovým proviněním.

Cyklisté Sky, včetně Königa, mají nyní na víkend naplánovánu rekognoskaci horských dojezdů a dalších kopců, které je čekají v etapách Gira, aby se s nimi důkladněji seznámili. „Šest lidí z naší budoucí sestavy tady na Trentinu startovalo, parta se před Girem semkla,“ ocenil König.

Boje o maglia rosa začnou už za dva týdny.

A nejen český cyklista věří, že Richie Porte je připraven sáhnout po svém prvním titulu ze závodů Grand Tour.

Kolem Trentina

Etapový závod nejvyšší kategorie European Tour

4. etapa Malé-Cles, 161 km: 1. Tiralongo (It./Astana) 3:58:07, 2. Arroyo (Šp./Caja Rural), 3. Duarte (Kol./Team Colombia) všichni stejný čas, 4. Bisolti (It./Nippo), 5. Peraud (Fr./AG2R), 6. Zilioli (It./Androni) všichni -37,... 22. König (ČR/Sky) -49.

Konečné pořadí: 1. Porte (Aus./Sky) 13:43:41, 2. Landa (Šp./Astana) -22, 3. König -58, 4. Cataldo (It./Astana) -1:11, 5. Cunego (It./Nippo Vini Fantini) -1:13, 6. Mendés (Port./Bora Argon) -1:15, 7. Pozzovivo (It./AG2R) -1:32, 8. Meintjes (JAR/MTN Qhubeka) -1:33, 9. Bardet (Fr./AG2R) -1:34, 10. Zardini (It./Bardiani) -1:37.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze