Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


König je zpět! V královské etapě Kolem Trentina skončil čtvrtý, celkově je třetí

Leopold König (vpravo) se vyjíždí po úspěšné královské etapě Kolem Trentina, vlevo je jeho týmový kolega Sivcov. | foto: Tomáš Macek, MAFRA

22 2015
Brentonico (Od našeho zpravodaje) - Leopold König se vrátil do popředí výsledkových listin cyklistických závodů. V královské etapě Kolem Trentina vybojoval čtvrté místo a celkově je dokonce třetí. Vítězství a fialový dres lídra závodu získal Richie Porte, lídr Königova týmu Sky.

„Přesně tohle jsem chtěl. Ukázat sportovním ředitelům, že jsem zpátky, že jsem na dobré cestě k Giru, že se mnou mohou počítat a že na mě zase mohou nakládat větší odpovědnost,“ radoval se Leopold König v Brentoniku.  

Po zdařilém vstupu do sezony, kdy dojel na 3. a 5. místě v jednorázových závodech na Mallorce, se trápil v Ománu, na Tirrenu-Adriatiku i Kolem Katalánska. Později usoudil, že byl nejspíš přemotivovaný a málo odpočíval.

„Ale šéfové týmu snad pořád čekali, kdy už tam ten König vepředu zase bude. Myslím, že teď jsou spokojeni,“ doufal sedmý muž z loňské Tour de France.

Hned druhá etapa závodu Kolem Trentina nesla přívlastek královská, a zavedla peloton 22 kilometrů před cílem na vrchařskou prémii nejvyšší kategorie Passo San Barbara. Při stoupání na ni prověřilo cyklisty na 12 kilometrech převýšení 1120 metrů o průměrném sklonu 8,6 procenta.

Tvrdé tempo, které zde pomocníci týmu Sky nastolili, roztrhalo peloton. „Nejprve zaútočil Boswell, pak za to vzal Kosta Sivcov a tahal v podstatě pořád, až do pěti kilometrů před cílem,“ líčil König.

Právě při stoupání na San Barbaru se utvořila vedoucí osmnáctičlenná skupina, ve které šlapali favorité závodu Porte, Pozzovivo, Meintjes či Hesjedal a hned čtyři cyklisté Sky: kromě Porta a Königa ještě Lopez a Sivcov. Barvy Sky tak byly ve skupině zastoupeny nejpočetněji ze všech týmů, zatímco stáje AG2R a Astana zde měly tři cyklisty.

„Před etapou byli na poradě jako poslední dva z našeho týmu k Richiemu Portemu určeni Sebastian Henao a Mikel Nieve. Ale oba dva brzy odpadli,“ popisoval König. „Což jen ukazuje, jak je to někdy nevyzpytatelné a jak se etapa může vyvíjet jinak, než ji naplánujete.“

Po prudkém sjezdu z Passo San Barbara do městečka Mori rozhodlo o jejím osudu závěrečné devítikilometrové stoupání do Brentonika. Tady už šlo vše přesně podle plánů bossů týmu Sky. Na metě 2,5 kilometru před cílem měl zaútočit Porte. Přesně to udělal a nikdo s ním nedokázal držet tempo.

O 16 vteřin za Australanem projel cílem Landa z Astany a se ztrátou 32 vteřin potom Cunego, König, Torres a Zardini.

„Obrovský kredit mému týmu za to, jakou práci dnes odvedl,“ chválil Porte, jeden z největších favoritů Gira d´Italia. „Já měl sice pocit, že mám trochu ospalé nohy, ale nakonec to dopadlo výborně.“

Usmíval se i König - i když se zároveň snažil držet oběma nohama na zemi.

„Nebudu radši z výsledku dělat velké závěry. Přijel jsem sem po soustředění v nadmořské výšce a první týden po takovém soustředění se můžete cítit až moc dobře,“ připomínal český cyklista. „Samozřejmě, že je lepší projet cílem čtvrtý než skončit v grupettu a chytit 20 minut, jako se mi stalo letos v Katalánsku. Musíme však zůstat soustředění, abych se před Girem nedostal do přílišné euforie tak jako v úvodu sezony po Mallorce.“

Ve čtvrteční etapě, s dalším horským dojezdem, už bude mít každopádně v týmu lepší výchozí pozici. „Jsem rád, že nebudu muset tahat a budu tam coby záložní jezdec pro Richieho. Věřím, že jsem na tom dobře. Uvidíme, jak se z dnešního těžkého dne vyspím. Mohl bych své celkové pořadí i vylepšit, ale hlavní je pohlídat Richieho vedení.“

Čtyřetapové obtížné klání vyvrcholí v pátek kopcovitou etapou do Cles.

Kolem Trentina

závod nejvyšší kategorie European Tour

2. etapa Dro-Brentonico 168 km: 1. Porte (Aus./Sky) 4:36:37, 2. Landa (Šp./Astana) -16 vt, 3. Cunego (It./Nippo), 4. König (ČR/Sky), 5. Torres (Kol./Team Colombia), 6. Zardini (It./Bardiani) všichni -32, 7. Cataldo (It./Astana), 8. Pirazzi (It./Bardiani), 9. Meintjes (JAR/MTN Qhubeka) všichni -43,... 13. Pozzovivo (It./AG2R) -1:26, 17. Hesjedal (Kan./Garmin) -2:46, 18. Peraud (Fr./AG2R) -3:25, 89. Hník (ČR/Cult Energy) -20:01.

Celkově po 2 etapách: 1. Porte 4:50:32, 2. Landa -24, 3. König -42, 4. Cataldo -57, 5. Mendés (Port./Bora Argon) -59, 6. Cunego -1:09, 7. Meintjes -1:17, 8. Zardini -1:18, 9. Lopéz (Šp./Sky) -1:23, 10. Pirazzi -1:29,... 90. Hník -21:09.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze