Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sagan si ve Švýcarsku poradil se všemi spurtery a má rekordní 12. výhru

Slovenský cyklista Peter Sagan s radostí dojíždí do cíle 2. etapy Kolem Švýcarska. | foto: AP

12 2016
Vybral si zadní kolo Michaela Matthewse, počkal na hranici dvou set padesáti metrů, pak za to vzal a už se neohlížel. Neměl proč, cílem projel s rukama nad hlavou. Peter Sagan ovládl druhou etapu cyklistického závodu Kolem Švýcarska a připsal si už rekordní dvanácté etapové vítězství na tomto závodě. Do žlutého trikotu se o pouhou vteřinu před Fabiana Cancellaru dostal Jürgen Roelandts. Z Čechů byl nejlepší v cíli 33. Petr Vakoč.

Ve Švýcarsku je těžké najít rovinu. I proto není na tamním závodě žádná vyloženě rovinatá etapa, jde spíše o klasikářské až horské. Není se co divit, že zrovna Peter Sagan drží rekord v počtu etapových prvenství.

Nedělní etapa se jela na téměř padesátikilometrovém okruhu, který cyklisté kolem Baaru obkroužili čtyřikrát. Na každém z nich přitom čekalo pětikilometrové stoupání druhé kategorie na Allenwinden, celkem tedy 187 kilometrů v lehce zvlněném terénu.

Už po patnácti propršených kilometrech se vytvořil čtyřčlenný únik ve složení: Marcel Wyss (IAM), Sebastian Minard (AG2R), Mathias Krizek (Roth) a Antwan Toelhoek (Roompot).

Čtveřice si vypracovala až pětiminutový náskok, ale ten byl smazán už pětatřicet kilometrů před cílem.

Už předtím v průběhu etapy na zemi skončil Robert Gesink, kterého sanitka převezla do nemocnice. Spadl i Fernando Gaviria z Etixxu, jenž se ale po výměně kola vrátil zpět do balíku. To se devět kilometrů před cílem povedlo i Andrew Talanskymu, který se po pádu vracel spolu s Jiřím Polnickým.

V té době už průběžné pořadí vedl Fabian Cancellara o dvě sekundy před Jürgenem Roelandtsem, když ho porazil na bonifikačním spurtu.

12.června 2016 v 17:40, příspěvek archivován: 12.června 2016 v 17:46

Stage winner and record holder at #TourDeSuisse @petosagan @tinkoff_bank @iamspecialized @sportful @Citroen pic.twitter.com/PUkfc2HEdD

Ale nebyl všem dnům konec...

O tempo se starali cyklisté Oriky, Kaťuši, Lotta-Soudal a Tinkoffu, na poslední dva kilometry přivezl do čela pelotonu komando Etixxu Zdeněk Štybar, ale nejlepší pozici si vypracovala Orica pro Michaela Matthewse.

Jenže ten měl za svým zadním kolem nalepeného Petera Sagana, který Australanovi ve finiši nedal šanci. Před Matthewse se ještě vklínil Max Richeze z Etixxu, náhrada za Gaviriu, jenž se do spurtu nedostal.

Podstatnější ale bylo, že na pátém místě dorazil do cíle Jürgen Roelandts a jelikož za jedenáctým Breschelem nechal Cancellara díru, připsal si navíc tři vteřiny, a o sekundu tak ztratil žlutý trikot.

Z českých cyklistů dojel do cíle jako první Petr Vakoč na 33. místě. V hlavním poli se ještě udrželi Karel Hník, Jan Hirt a Jiří Polnický. Zdeněk Štybar po předchozí práci pro Richezeho ztratil 45 sekund, Leopold König dorazil do cíle s šestiminutovým mankem.

Cyklistický etapový závod Kolem Švýcarska

2. etapa (187,6 km)
1. Sagan (SR/Tinkoff) 4:35:19, 2. Richeze (Arg./Etixx-Quick-Step), 3. Matthews (Austr./Orica), 4. Cort (Dán./Orica), 5. Roelandts (Belg./Lotto), 6. Stuyven (Belg./Trek) všichni stejný čas, ....33. Vakoč (ČR/Etixx-Quick-Step), 93. Hník (ČR/Verva), 106. Hirt (ČR/CCC), 128. Polnický (ČR/Verva) všichni -3, 136. Štybar (ČR/Etixx-Quick-Step) -45, 159. König (ČR/Sky) -6:00.

Průběžné pořadí:
1. Roelandts 4:42:56, 2. Cancellara (Švýc./Trek) -1, 3. Durbridge (Austr./Orica) -6, 4. Sagan, 5. Elmiger (Švýc./IAM Cycling), 6. Izaguirre (Šp./Movistar) všichni -10, ...16. Vakoč -16, 88. Hník -45, 101. Polnický -51, 129. Hirt -1:13, 132. Štybar -1:24, 157. König -6:32.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze