VÍTĚZNÉ GESTO. Alejandro Valverde ovládl v dojezdu závěrečnou etapu závodu...

VÍTĚZNÉ GESTO. Alejandro Valverde ovládl v dojezdu závěrečnou etapu závodu Kolem Katalánska a slaví i celkové vítězství. | foto: Profimedia.cz

Dva Češi v úniku, spousta útoků, ale v Katalánsku znovu vládl Valverde

• 3
V sobotní etapě dojel těsně druhý a byl naštvaný i přesto, že znovu zvýšil náskok v celkovém pořadí. V neděli už Alejandro Valverde slavil. A slavil hned dvakrát – vítězství v závěrečné etapě a celkový triumf na závodu Kolem Katalánska. To vyhrál o 1:03 minuty před Albertem Contadorem, třetí dojel Valverdeho týmový kolega Marc Soler.

Pouze jednou dokázal Valverde závod Kolem Katalánska ovládnout – v roce 2009 před Danem Martinem a Haimarem Zubeldiou. Od té doby byl jen jednou druhý, v roce 2015.

Tentokrát ale neměl konkurenci.

Jen považte – čtrnáctý v úvodní etapě, po penalizaci třetí v týmové časovce, první na La Molině, jedenáctý v Igualadě, první na La Port, druhý v Reusu a znovu první v Barceloně.

Dlouho přitom v čele šlapala 22členná skupina uprchlíků. Jejího posledního člena – Thomase de Gendta - dojel zrychlující balík devět kilometrů před cílem.

A v tu chvíli začal ohňostroj útoků.

Ze skupiny favoritů vyrazil v sobotu poražený dne – Chris Froome. Chtěl ukázat, jak velkým šampionem je. Žádný velký náskok si ale nevypracoval a pět kilometrů před páskou byl dojet.

Za ním to zkoušeli Romain Bardet a Marc Soler. S podobným výsledkem. Až tři kilometry před cílem přišel rozhodující útok. Útok Dana Martina, na který dokázal reagovat jen Alejandro Valverde.

Spolu si vypracovali až 100metrový náskok, o který přitom v samém závěru téměř přišli. Zezadu je totiž stíhala patnáctihlavá skupina favoritů, ze které měl nejrychlejší finiš Kolumbijec Jarlinson Pantano.

Už už se zdálo, že se v posledních metrech protáhne i přes Valverdeho, ale šestatřicetiletý Španěl své první místo uhájil. Zvedl levou ruku, zaťal pěst a začal slavit.

V tomto ročníku závodu Kolem Katalánska těžko hledal konkurenci.

Druhé místo v celkové klasifikaci uhájil Alberto Contador, třetí dojel týmový parťák Valverdeho Marc Soler.

Na 46. místě dojel do cíle Jan Bárta. Petr Vakoč s Ondřejem Cinkem po celodenní šichtě v úniku dojeli do cíle na 81., respektive 101. příčce.

Do závěrečné etapy Katalánska už nastoupilo pouze 114 cyklistů, 47 z nich totiž dokončilo bláznivou sobotní etapu po časovém limitu.

Byli mezi nimi třeba i čtyři kolegové Ondřeje Cinka, který se tak v neděli objevil na startu pouze se dvěma týmovými parťáky – Tsgabu Grmayem a Janezem Brajkovičem.

26.března 2017 v 10:45, příspěvek archivován: 26.března 2017 v 14:43

#VoltaCatalunya Last briefing ahead of the final stage. Just @ondrejcink @TsgabuG and @janibrajkovic will start. https://t.co/YlVDybBKtP

Sobotní etapa, která tolik připomínala tu „formigalskou“ na Vueltě, kde Chris Froome ztratil šanci bojovat o celkové prvenství, byla i tentokrát pro tým Sky pohromou. Jak druhý muž pořadí Chris Froome, tak i Geraint Thomas v ní ztratili víc než 26 minut. „Byla to obrovská chyba. Nebudu se na nic vymlouvat, protože pro tohle omluva není,“ rozčiloval se sportovní ředitel Nicolas Portal.

Kolaps britského týmu udělal velkou radost Alejandru Valverdemu, který tak před závěrečnou zkouškou v Barceloně vedl průběžné pořadí o 53 vteřin před Albertem Contadorem.

„Chtěli jsme je chytit vzadu a povedlo se nám to,“ usmíval se v cíli Valverde. „Teoreticky bychom v neděli neměli mít problém ten náskok udržet. Ale útoky určitě přijdou,“ předpovídal.

Cyklisty v neděli čekalo 138 kilometrů nejprve v okolí Barcelony a posledních 52 kilometrů pak přímo v jejím centru – na tradičním okruhu s výjezdem na dvoukilometrový kopec Montjuic s osmiprocentním maximem.

A závodilo se od samého začátku. Hned na pátém kilometru se totiž vepředu utvořila 22členná skupina, ve které byli kromě v průběžném pořadí dvanáctého Jakoba Fuglsanga i dva Češi – Ondřej Cink a Petr Vakoč.

Čtyřiadvacetiletý cyklista dojel v Katalánsku už třikrát v nejlepší desítce – v první a ve čtvrté etapě skončil osmý a v té sobotní pak těsně za stupni vítězů na čtvrtém místě.

„Je to škoda, že se mi nepovedlo vyhrát, měl jsem na to dost sebevědomí. Ale teď už se soustředím na nedělní dojezd na Montjuic, na tuhle etapu se těším úplně nejvíc,“ říkal.

Spolu s jednadvaceti cyklisty si v jejím průběhu vytvořil až čtyřminutový náskok na peloton vedený týmy Orica a Movistar.

Jenže když do cíle zbývalo 60 kilometrů, stejně jako Cink i on zaváhal a nedostal se do šestičlenné skupiny, která se z té vedoucí oddělila.

Oba čeští cyklisté byli pak na barcelonských okruzích polapeni zrychlujícím pelotonem, podobný osud nakonec potkal i posledního muže z úniku – Thomase de Gendta.

Kulisy pro dekorování vítěze – Alejandra Valverdeho – byly připraveny.

Cyklistický závod Kolem Katalánska

WorldTour

7. etapa (138,7 km): 1. Valverde (Šp./Movistar) 3:08:49, 2. Pantano (Kol./Trek-Segafredo), 3. Vichot (Fr./FDJ), 4. Majka (Pol./Bora), 5. Martin (Ir./Quick-Step), 6. Reyes (Kol./Manzana Postobón) všichni stejný čas, ...46. Bárta (ČR/Bora) -1:04, 81. Vakoč (ČR/Quick-Step) -4:36, 101. Cink (ČR/Bahrajn Merida) -8:26.

Konečné pořadí: 1. Valverde 25:27:15, 2. Contador (Šp./Trek-Segafredo) -1:03, 3. Soler (Šp./Movistar) -1:16, 4. A. Yates (Brit./Orica) -1:31, 5. Van Garderen (USA/BMC) -1:34, 6. Martin -2:29, ...55. Cink -41:48, 57. Vakoč -42:24, 86. Bárta -1:07:46.