Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rozsviť ten závod, Štyby, povzbuzovali jej. A Štybar v královské etapě útočil

Čeští cyklisté Petr Vakoč a Zdeněk Štybar (oba mají bílo-červené tretry, Štybar bílo-červeno-modrý dres českého mistra) během etapového závodu Kolem Algarve. | foto: Profimedia.cz

21 2015
Ztratil sice pozici v první desítce celkového pořadí, přesto patřil k mužům, kteří „udělali etapu“. Zdeněk Štybar byl na závodě Kolem Algarve při chuti. Tahal tempo v čele pole. A útočil. Poprvé. A potom znovu. Smečka protivníků jej dostihla, ale v cíli si i se svým lídrem Michalem Kwiatkowskim mohli říci: Dobrá práce.

„Rozsviť ten závod, Štyby!“ povzbuzoval jej i prostřednictvím portálu Twitter jeho tým Etixx-Quick Step, když se v rádiu závodu ozvalo: „Štybar útočí.“

Český cyklista se ocitl sám přede všemi a na první pozici projel rovněž horskou prémií 3. kategorie na 207. kilometru, s náskokem před skupinou favoritů, taženou Richiem Portem a lídrem závodu Geraintem Thomasem, úderným duem v barvách týmu Sky.

Štybar byl dostižen, stále však plný energie. Tak tedy znovu. Zbývalo devět kilometrů na vrchol 217 kilometrů dlouhé královské etapy, když unikal opět. Ještě pět kilometrů před cílem šlapal v čele, jenže pouhých pět vteřin za ním se už hnalo komando protivníků. Únik byl zlikvidován.

V popředí se poté zformovalo devět jezdců, ale i tato skupina se rychle začala rozpadat. Závěr se odehrál ve znamení výšlapu na Alto de Malhao, dva a půl kilometru dlouhého a s devítiprocentním sklonem.

Tým Etixx - Quick Step tu měl stále ve hře své trumfové eso Michala Kwiatkowského. „Naši chlapci dnes byli skvělí, snažili se dostat Gerrainta Thomase pod tlak,“ chválil později mistr světa Kwiatkowski nejen Štybara, ale i další své pomocníky, vždyť v předchozím průběhu etapy šlapali v úniku také Martin a Golas.

„Všechno nebo nic, tak jsme dnes závodili,“ říkal Polák.

Ovšem Gerraint Thomas ze Sky se potkal v Algarve se skvostnou formou. Kwiatkowski mu sice před cílem mírně poodskočil, ale ne natolik, aby výrazněji ohrozil Britovo celkové vedení.

A navíc: tým Sky slavil zásluhou Australana Richieho Porta i etapový triumf.

„Úžasný den, zakončený létajícím Tasmáncem,“ jásal Thomas. „Všichni chlapci z týmu byli neuvěřitelní. Jediné co jsem musel dělat, bylo následovat je. A skvělou zprávou je slyšet o Froomiem a výsledku z Andalusie. A Arsenal vyhrál. A United prohrál. Krásný den.“

Na dvou frontách na jihu Pyrenejského poloostrova parta týmu Sky sahá po celkových triumfech. Chris Froome v Andalusii svlékl z dresu lídra Alberta Contadora (ale má před ním jen dvě vteřiny k dobru). A Geraint Thomas pro změnu uhájil ten svůj v Algarve.

Kwiatkowski se za cílem královské etapy objímal se Štybarem, který po předchozích snahách „vycukat“ tým Sky projel cílem dvacátý. Dva muži v barvách Etixxu ze sebe vydali naprosto vše. Nyní ztrácí Polák ze druhého místa na Thomase 27 vteřin a Štybar je celkově jedenáctý, 22 vteřin od Top Ten.  

Nedělní závěrečná etapa zavede sice ve své první polovině peloton na stoupání 3. kategorie, jenže do cíle se pak dlouze sjíždí.

Měla by to být doména sprinterů. A oslavná pouť pro Gerainta Thomase...

Kolem Algarve

závod European Tour

4. etapa Tavira - Malhao (215,7 km): 1. Porte (Aus./Sky) 5:55:34, 2. Kwiatkowski (Pol./Etixx) -3 vt., 3. Izaguirre (Šp./Movistar) -6, 4. Thomas (Brit./Sky) -9, 5. Woods (Kan./Optum), 6. Machado (Port./Kaťuša) oba -13, 7. Formolo (It./Cannondale-Garmin) -16, 8. Losada (Šp./Kaťuša) -21, 9. L. Sánchez (Šp./Astana) -25, 10. Mendes (Port./Bora) -31,.. 20. Štybar (Etixx) -1:21, 147. Bárta (Bora) -16:29, 165. Vakoč (Etixx) -18:11.

Celkově: 1. Thomas 15:30:33, 2. Kwiatkowski -27, 3. Machado -1:11, 4. Porte -1:14, 5. L. Sánchez -1:18, 6. Taaramae (Est./Astana) -1:19, 7. Černěckij (Rus./Kaťuša) -1:32, 8. Losada -1:55, 9. Fernández (Šp./Movistar) -2:04, 10. Izaguirre -2:21, 11. Štybar -2:43,... 101. Bárta -27:59, 134. Vakoč -33:03

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze