Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Štybar se v Algarve smál: pomohl vyhrát parťákovi a sám dojel pátý

Zdeněk Štybar | foto: Filip Grim, MAFRA

18 2015
Zdeněk Štybar má v úvodu silniční sezony cyklistů výbornou formu. Po třetím místě v jednorázovém závodě Kolem Murcie vybojoval pátou příčku v zahajovací etapě Kolem Algarve, když k prvenství v hromadném spurtu pomohl týmovému kolegovi Meersmanovi.

Zatímco v Ománu závodí Leopold König a Roman Kreuziger, v portugalském Algarve startuje tento týden hned trio Čechů: Zdeněk Štybar a Petr Vakoč v barvách stáje Etixx-QuickStep a Jan Bárta v dresu týmu Bora, nástupnické stáje loňského NetAppu.

Zdeněk Štybar mohl mít po úvodní etapě radost hned dvojnásobnou: nejen proto, jak dobře sám jel, ale také z etapového primátu týmového parťáka Gianniho Meersmana ve spurtérské koncovce. 

„Dnes nám to všechno vyšlo skvěle. Odjela skupina a únik pak sjížděli hlavně kluci z Lotta spolu s našimi Vakočem a Vermotem. Věděli jsme, že v závěru bude těžké se vepředu poskládat a udělat sprinterský vláček pro Gianniho, ale podařilo se nám to, i když šlo o hodně bláznivé a nervózní finále,“ uvedl Štybar na svých webových stránkách.

„Ještě na posledním kilometru přišly ataky od Roelandtse a Kolobněva, ale dokázal jsem je pokrýt a potom jsem se zapojil do vlaku pro Gianniho. Michal Kwiatkowski nás dovezl na dvoustovku a pak už vyrazil Gianni. Byli jsme tam hodně vpředu, takže jsme všichni tři skončili v Top 10.“

Také Petr Vakoč, který odvedl během etapy spoustu užitečné černé práce, poukázal na svém webu na obtížnost koncovky: „Jeli jsme na špici spolu s Lottem a všechno šlo bez problémů, ale v poslední zhruba pětině závodu se jelo po docela špatné silnici. Místy se zužovala, navíc od 20 kilometrů do cíle vedla trať městem, podél silnic byla různě odstavená auta. Ve výsledku tu bylo spoustu pádů, ale nám se naštěstí vyhnuly.“

Jan Bárta závodí v Algarve s jedničkou na konci startovního čísla, která značí jeho pozici coby lídra týmu. Úvodní etapu dokončil v hlavním poli, které se však při spurtu roztrhlo na dvě velké skupiny, oddělené i ve výsledcích sedmivteřinovou mezerou. Bárta projel cílem v té druhé.

Druhá etapa vyvrcholí ve čtvrtek stoupáním od moře do nadmořské výšky 500 metrů a tým Etixx v ní bude podporovat mistra světa Michala Kwiatkowského. „Myslíme si, že máme na to, aby tu Kwiatek mohl vyhrát celkově. Navíc loni vyhrál i tuto etapu, takže si na zítřek věří,“ podotkl Štybar. „Ale budeme se snažit udržet vepředu i Tonyho Martina, který by pak mohl získat dobré celkové umístění díky časovce, která je na programu ve třetí etapě.“

Právě časovka je v centru pozornosti i u Jana Bárty, třetího muže z boje proti chronometru na Tour de France. „Jde o první Janův závod v sezoně, bude tedy ukazatelem jeho formy jak pro něj, tak pro nás,“ říká Chistian Pömer, sportovní ředitel týmu Bora. „Ale jsem přesvědčen, že v časovce od něj můžeme očekávat umístění v Top 10, možná dokonce v Top 5.“

Kolem Algarve

etapový závod European Tour

1. etapa Lagos-Albufeira 166,7 km: 1. Meersman 4:13:53 (Bel./Etixx - Quick-Step), 2. Swift (Brit./Sky), 3. Martens (Něm./LottoNL-Jumbo), 4. Jans (Bel./Wanty), 5. Štybar (Etixx - Quick-Step), 6. Kreder (Niz./Rompoot) všichni stejný čas,... 115. Bárta -7 vt., 127. Vakoč -19.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze