Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jablonecká hala koulařům svědčí, dva z nich mají limity na MS

Koulař Martin Stašek na mistrovství světa v Moskvě | foto: Reuters

27 2014
Hlasitá muzika, záře reflektorů a parádní výkony přes dvacet metrů. Taková byla novinka v podobě velké show při závodě koulařů, která byla vydařeným vrcholem programu na již 42. ročníku populárního sobotního atletického mítinku Jablonecká hala.

Prostředí zmodernizované haly na Střelnici elitním českým silákům v minulém týdnu evidentně svědčilo. Hned dva z nich zde totiž splnili limity na březnové halové mistrovství světa v polských Sopotech.

V sobotu předvedl Tomáš Staněk z Dukly Praha výkon 20,32 metru a připojil se k nejlepšímu českému reprezentantovi a oddílovému kolegovi Ladislavu Prášilovi. Limit Českého atletického svazu má hodnotu o dva centimetry horší.

Bronzový medailista z loňského halového ME v Göteborgu Prášil poslal na Jablonecké hale kouli na hranici 20,51 a vítězstvím potvrdil dobrou formu. Tu prokázal už ve středu rovněž v Jablonci na veřejných závodech, kdy předvedl výkon 20,82 metru. To je aktuálně druhý nejlepší výkon na světě za Němcem Davidem Störlem (21,04).

Na sobotní akci fandila závodníkům jedna z největších legend české i světové atletiky Helena Fibingerová. Účast mistryně světa z Helsinek z roku 1983 nebyla v Jablonci náhodná. Před téměř 37 lety totiž vytvořila právě v hale na Střelnici dosud platný halový světový rekord, který má hodnotu 22,50!

"Závod koulařů v podobě show s hudbou jsem si moc užila a bylo to podpořené i výbornými výsledky vzhledem k tomu, že je teprve začátek sezony," vyprávěla Helena Fibingerová, která se do Jablonce vrátila opět po dlouhých letech. "Jsem strašně ráda, že jsem se do Jablonce vypravila. Byla jsem totiž úplně okouzlená, když jsem viděla, jak tady ta hala zkrásněla, je tady důstojné atletické prostředí na úrovni. A slíbila jsem, že zdejší závody budu podporovat, aby tady vznikla nová koulařská tradice."

Svůj životní výkon předvedla v Jablonci 19. února v roce 1977. "Tady jsem zažila jeden z nejkrásnějších dnů své pětadvacetileté kariéry. Hala byla narvaná k prasknutí a já hodila světový rekord," zavzpomínala Helena Fibingerová.Najdete na iDNES.czmobilní verze