Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kofein a pseudoefedrin už nebudou zakázané

24 2003
Montreal - Výkonný výbor Světové antidopingové agentury (WADA) na svém dvoudenním zasedání v Montrealu schválil nový celosvětový seznam nepovolených látek. Z listiny, která bude platit od 1. ledna 2004, tak například vyplývá, že pseudoefedrin a kofein už nejsou mezi zakázanými látkami, mezi které naopak stále patří kouření marihuany a nově třeba modafinil.

Nová listina, na které odborníci pracovali dva roky a obsahuje soupis zakázaných steroidů, stimulantů, prostředků krevního dopingu, narkotik a dalších drog, bude závazná pro všechny sporty a země, které přijaly antidopingový kodex.

WADA stanovila ratifikaci nové listiny na 1. října, kdy zveřejní kompletní přehled zakázaných látek na své internetové stránce. "Nebylo to jednoduché. Existuje mnoho názorů, takže jsme o všem dlouho diskutovali," řekl prezident WADA Dick Pound.

"Museli jsme upravit listinu zakázaných látek, aby odpovídala moderní době a pokročilým znalostem," uvedl Arne Ljungqvist, šéf lékařské komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) a Mezinárodní atletické federace (IAAF).

Pound věří, že si antidopingová agentura získala od svého vzniku v roce 1999 určitý respekt. "Lidé nás berou vážně a děti mají o dopingu mnohem větší povědomí," konstatoval.

WADA má ovšem finanční potíže, protože nedostává domluvené platby z jednotlivých zemí. Už na červencovém zasedání MOV v Praze Pound pohrozil možnými postihy vůči neplatičům a v Montrealu prohlásil, že by na letních hrách v Aténách některé státy nemusely mít pověšenou národní vlajku a nehrála by se jejich hymna.

Rozpočet WADA se pohybuje okolo 20 milionů dolarů. "Méně než šedesát tři procent nám zaplatilo a my doufali alespoň v osmdesát procent," rozčílilo Pounda.

O dopingových případech čtěte ZDE

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze