Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klíčový je B vzorek, říká Nekola

7 2006
Praha - Tu zprávu ve čtvrtek okamžitě vydaly všechny agentury. Analýza B vzorku moči sprinterky Marion Jonesové nevykázala přítomnost zakázané látky erytropoetin (EPO), přitom A vzorek z 23. června byl testovaný s pozitivním výsledkem. Americké atletce původně hrozil dvouletý zákaz startů, teď může znovu závodit.

Jak je možné, že analýza B vzorku přinesla jiný výsledek než test vzorku A?

"Erytropoetin je hormon tělu vlastní a metoda jeho odhalení není na takové úrovni, abychom o ní mohli říct, že je stoprocentní," zdůvodňuje rozpor Jaroslav Nekola, šéf Antidopingového výboru České republiky.

"Při této metodě, která byla poprvé uplatněna na olympijských hrách v Sydney, může docházet k selhání lidského činitele," říká Nekola. "Metodu zvládne jen několik laboratoří na světě, v Česku ji provést nedokážeme."

V případě Marion Jonesové je teď rozhodující právě výsledek B zkoušky, v jejím případě negativní. "Rozhodně to není tak, že když je A vzorek pozitivní, B vzorek negativní, je výsledkem průměr. B vzorek je vzorkem kontrolním a také rozhodujícím," vysvětluje Jaroslav Nekola.

Na rozdíl od A vzorku se B vzorek i po provedení testu dál skladuje, právě proto, že má pro konečný verdikt klíčový význam.

"Metoda určení, zda je erytropoetin v těle přirozenou či jinou cestou, je velmi citlivá na lidský faktor, dokonce existuje podmínka, aby analýzu B vzorku prováděla stejná obsluha naprosto shodnými postupy jako v případě vzorku A," říká Nekola.

Podle agentury AP vzrostou případem Jonesové už tak velké pochybnosti o spolehlivosti testů na EPO. "Nemůžu říct, že by pro nás byl výsledek béčka šokem. Protože pochybnosti byly už u áčka, kde si nejsem jistý, že se dalo vůbec mluvit o pozitivním testu," uvedl Howard Jacobs, jeden z právníků Marion Jonesové.

Autoři:


Nejčtenější

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.czmobilní verze