Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klatovský i Zorn by přijeli znovu

21 2006
České Budějovice - Byl to abnormální výkon pořadatelů. Druhý a závěrečný závod mistrovství republiky na ledové ploché dráze v Českých Budějovicích zasáhla obleva. Proč nepřijel Rus Nikulin, jezdící s německou licencí? "Omluvil se nám večer ve 20 hodin den před závodem," řekl hlavní pořadatel Zdeněk Simota. "Řekl prostě, že si to rozmyslel a že nepřijede."

"Nebyl to žádný pouťák," prohlásil vítěz Antonín Klatovský. "Všechno kolem bylo na evropské úrovni, na jakou jsme zvyklí."

Řekl, že spousta práce byla vidět. Prostředí na rybníku Kamenný se změnilo. Bariéry se 600 pytli pilin, uprostřed oválu výzdoba hodná velkého závodu. Hodně bylo uděláno pro bezpečnost jezdců.

"Tohle nebylo hotové za týden," prohodil vítěz.

Led byl měkký. "Leckde by se možná nejelo," připustil Antonín Klatovský. "Led byl hodně vodový." Ale dodal, že podmínky byly pro všechny stejné. "Bylo trochu teplo," připustil i další slavný účastník Frank Zorn.

Rakušan mluvil podobně jako Klatovský. "Byly to ale velmi dobré závody," chválil si. "Led také nebyl tak špatný. Naopak. Jelo se na něm dobře, neměl jsem problém."

Ani prý nemusí jezdit na hodně tvrdém ledě. "Pokaždé to není výhoda," ujistil. Ani ledová plochá dráha pod střechou nebo uměle chlazená dráha nezaručuje, že bude ideální led. "Někdy se dost tříští a to není dobré." Na dráze bývají velké díry.

České Budějovice v minulosti patřívaly ploché dráze. Jezdila se na škvárovém oválu na Dlouhé louce na dnešním stadionu Jihočeské univerzity.

Byly zde i mantinely a stadion pamatoval také dvacetitisícové návštěvy. Pořadatelé představili nejen snímky, které velký zájem diváků potvrzovaly, ale i trofeje z té doby. Desítky let staré poháry nebo plakety.

Nejzajímavějším vystaveným exponátem byla stříbrná přilba, kterou v Českých Budějovicích nikdo nezískal.

"Když měli v Pardubicích zlatou, udělali tady v Budějovicích stříbrnou," vysvětloval jeden z pořadatelů závodů na ledě.

Stříbrná přilba je ozdobená ratolestí a byla připravená pro trojnásobného vítěze ploché dráhy v Českých Budějovicích.

"Jenže nikdo třikrát nevyhrál, a tak tady přilba zůstala dodnes." V Českých Budějovicích se jezdilo i na ledě. Posledním vítězem na rybníku Bagr byl podle pamětníků tehdejší mistr republiky Antonín Šváb. Už to bude 40 let.

"Mělo se tady letos jet o dva tři týdny dříve," navrhnul Zorn. A měl ještě jeden návrh: "Kdyby se tady povedlo závody připravit tak jako teď, mohl by se zde jet i velký mezinárodní závod."

Vzápětí upřesnil, že by to mohlo být české mistrovství s větší mezinárodní účastí. Přál si, aby se představil plný počet šestnácti startujících. Teď jich bylo 12. "Tady jsou podmínky a bylo vidět, že diváci měli zájem, atmosféra byla velmi dobrá," dodal.

Autoři:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze