Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Klatovského naštípnutý kotník nezastavil

1 2003
Božetice - Skončil závod a Antonín Klatovský mohl začít jásat. Také to udělal. Poprvé získal titul v supermotu, v nejprestižnější třídě Open. "Ta nakonec vyhraná poslední rozjížďka, to je odměna pro všechny kolem mě," smál se. Jízda byla dvanáctou v pořadí, kterou musel při cestě za titulem zvládnout.

Měl velkou radost, o kterou se dělil s rodiči, přítelkyní, bratrem, mechaniky. "Všichni si se mnou užili. Byly to nervy, takže to poslední vítězství patří jim. Všem děkuju."

Poslední závod rozhodl i letos

V Hradišti u Písku už se tradičně o titulu rozhoduje. Loni ho zde ve třídě Open získal Kvasnička, ale ten letos nekandidoval. Těsně tehdy zdolal Klatovského a vyhrál o pár bodů.

Stejně jako Vorlíček ale Kvasnička nejel všechny závody mezinárodního mistrovství republiky. Klatovský se tentokrát soustředil na souboj s Miroslavem Starým. Jen ten ho mohl celkově v posledním závodě porazit. Musel by ale být v závěru před Jihočechem.

"Poslední tři týdny jsem byl dost nervózní," přiznal Klatovský. "Věděl jsem, že titul chci, ale říkal jsem si, že stát se může cokoliv. Ale měl jsem štěstí," dodal.

Co je štěstí? "Motorka vydržela, nepraskl mi třeba řetěz, dostal jsem se do cíle včas," popsal.

Titul si vyjel zaslouženě

Už nemluvil o tom, že byl v posledním závodě nejlepší. Týden předtím si na Hradiště dojel zatrénovat. Z ledů měl v minulosti tříštivou zlomeninu pravého kotníku.

A právě kotník si znovu zranil. "Říkal jsem si, že je to nějaká maličkost, ale doktor mi to zrentgenoval a řekl mi, že to mám neštíplé," upřesnil.

Lékaře přemluvil. "Nakonec souhlasil, že mi sádru den před závodem sundá," popsal ledař. "Nejhorší pak bylo dostat nohu do boty." Lékař mu dokonce řekl, že jiný by přišel pro léky na utišení bolesti, ne aby šel ještě závodit.

"Jenže jsem ten titul chtěl, to nešlo udělat jinak," vysvětloval novopečený mistr. Na stroji protivníka Letošní sezonu zahájil Antonín Klatovský na jawě z Divišova. Nejdříve měla obsah přes 600 ccm, ale po úpravách se mechanici dostali na 710 ccm.

To už je obsah, který může konkurovat soupeřům s novými motocykly. Jenže Klatovský na jawě sezonu nedokončil, bylo nutné dál pracovat na vývoji stroje, v současnosti se vylepšuje rám.

Tak se poohlédl po jiné motorce a Miroslav Starý v té době usoudil, že svou yamahu odloží. Prodal ji Klatovskému. A ten ho právě na té yamaze na okruhu v Hradišti porazil.

Co více předkládat jako důkaz o tom, kdo byl nejlepší. První jízda pro Kvasničku, druhá pro mistra V první jízdě závěrečného závodu ve třídě Open vyhrál Kvasnička.

Od startu vedl. Klatovský jezdil třetí, ale v polovině závodu v terénu Starého předstihl a skončil druhý. Napětí před rozhodujícím závodem stouplo. "Že přede mnou byl Kvasnička, to mi nevadilo," ujistil.

Ve druhé jízdě vypálil od startu jako první Klatovský. Kvasnička se pustil za ním a po několika kolech vedl. "Znovu jsem ho nechal, nevadil mi," sdělil Klatovský.

Kvasnička odkroužil jeden okruh jako vedoucí jezdec, ale potom při jízdě terénem upadl. Přesto, že měl přilbu, byl otřesený a na Hradišti už nestartoval.

Zranění, která v sezoně supermota Klatovský prodělal, bylo více. V Sosnové si roztrhl ruku a tři týdny před závodem v Hradišti si ve Vysokém Mýtě vyhodil rameno. Teď má zase kotník v sádře, ale nezbavilo ho to kuráže, směje se, je dobře naložený.

Překvapil ho skútr

Za celkové vítězství získal moderní skútr Yamaha. "Byl jsem překvapený a mám z něj radost," ujistil. "Nečekal jsem to."

Yamaha 426, na které Starého i další ve třídě Open zdolal, má obsah jen 420 cm a je z roku 2001. Je kuriozitou, že při startu na mistrovství Evropy v Česku jel s jawou silnější třídu, ale pro zábavu se přihlásil i do slabší. A tam na stejné yamaze závod vyhrál. Je to dobrý rok, libuje si dnes.

"Přitom motorka je to sériová, má jen kvůli hlučnosti jiný výfuk," poznamenal Antonín Klatovský starší. Mrzí ho, že v závodě družstev vyhlásili pořadatelé mistry tým, který měl v sestavě dva hobby jezdce.

Antonín Klatovský mladší sice potvrdil suverenitu z celého závodění na Hradišti, vyhrál obě jízdy, ale hobby jezdci měli slabou konkurenci a posbírali nejlepší body ve své kategorii. Ty jim stačily, aby byli vyhlášeni mistry. Trochu divný přepočet slabých na silnější.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze