Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Velká šance golfistky Spilkové: poprvé si zahraje v Americe

Klára Spilková | foto: Ladislav Němec, MAFRA

13 2016
Královna českého golfu dostala parádní dárek až zpoza Atlantiku. Klára Spilková bude jako první Češka v historii mezi účastnicemi majoru LPGA, součásti nejlepší golfové série na světě.

Byla to před bezmála třiceti lety sláva, když cyklista Milan Jurčo jako první Čechoslovák vyrazil na Tour de France.

Podobně velkou chvíli nyní zažije golf, Klára Spilková dostala volnou kartu na turnaj v Sahalee Country Clubu na předměstí Seattlu, kde se potká se světovou elitou. Zahraje si tam brzo, už za čtyři týdny.

Pátek třináctého pro ni rozhodně není smolným, když jí přinesl takovou šanci.

„Je to pro mě další obrovský krok vpřed a splnění jednoho snu, zahrát si na LPGA a rovnou turnaj kategorie major,“ zaradovala se Spilková a možná i tato injekce ji povzbudila na právě probíhajícím turnaji evropské tour v Šanghaji, kde hladce prošla cutem.

Druhé kolo zahrála jako už dlouho ne, udělala v něm sedm birdie a jedno bogey a s pouhými 66 ranami skončila šest ran pod par. To vše navíc s protivnou migrénou a střevními potížemi. V celkovém pořadí turnaje je zatím na čtrnácté pozici.

Olympijská naděje Spilková hraje šestým rokem Ladies European Tour, sbírá zkušenosti a stále se zlepšuje. Přestup do LPGA by byl dalším krokem v její kariéře, musela by však zvládnout podzimní kvalifikaci. Účast na americkém majoru jí pomůže zvyknout si na prostředí, za mořem má golf jinou prestiž, odlišná hřiště i kvalitu trávy na nich.

„Nebude to lehké. I přes mé zkušenosti z Ladies European Tour půjde o úplně jiný turnaj na druhém konci Ameriky, s největší konkurencí. Už teď se ale moc těším a chtěla bych poděkovat KPMG za neocenitelnou pomoc,“ řekla Klára Spilková.

Právě nadnárodní společnost KPMG stojí za celou operací. Spilková se nedávno dostala do elitní čtveřice jejích golfových ambasadorů, mezi nimiž je mimochodem i Phil Mickelson, považovaný za muže číslo dva světového golfu. Pro českou hvězdičku nyní společnost zajistila volnou kartu na prestižní akci - jeden ze tří majorů, které se hrají na americkém území. Je totiž sponzorem tohoto turnaje.

Jedenadvacetiletou Spilkovou čeká v Americe od 9. do 12. června pořádný křest na hřišti, které v životě neviděla a kam nemá zrovna blízko. Poletí až do Seattlu, na západní pobřeží, musí zvládnout devítihodinový časový posun a také tlak, způsobený mimo jiné slavnostním rámcem turnaje - americká PGA totiž právě slaví sté výročí svého založení.

Ale tenhle výlet jistě podnikne ráda, připojí se k elitnímu poli hráček, k nimž patří trojnásobná vítězka turnaje Inbee Park z Jižní Koreje, světová jednička Lydia Ko z Nového Zélandu a také americké vítězky majorů jako Lexi Thompsonová, Stacy Lewisová a Michelle Wieová.

Hned po návratu z Ameriky mohou Spilkovou vidět čeští fanoušci v Dýšině u Plzně na turnaji v rámci Ladies European Tour, který začíná v pátek 17. června.

Třeba to může být nadlouho poslední taková příležitost, sen o Americe českou profesionálku láká, za rok by tam ráda hrála a odstěhovala se do malého domku na Floridě, aby měla ideální podmínky pro golfovou přípravu.

Olympiáda v Riu a pak Amerika, který sportovec by něčem podobném netoužil?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze