Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Klára Spilková: Golf je pro mě úplně vším

Klára Spilková | foto: Martin Kabát

28 2009
Klára Spilková, nejlepší česká golfistka, hraje golf odmalička. V deseti letech se stala Objevem roku, dnes u nás nemá prakticky konkurenci. Ve druhé části rozhovoru vypráví o tom, jak trénuje, jak se připravuje na nadcházející sezonu, ale i o cestování, škole a lásce ke golfu.

Ke golfu, od kterého si po sezoně, v níž získala bezpočet ocenění, musela celý měsíc odpočinout. Jelikož v tuzemsku panuje zima, přípravu začne patnáctiletá hráčka v Dubaji. S golfem to zkrátka myslí opravdu vážně.

Golf hraješ od čtyř let. Jak to všechno začalo?

Bydleli jsme v Řevnicích, kousek od Líšnice a Karlštejna. Brácha hrál basket a rodičům se nelíbilo, že dělá kontaktní sport. Tak jsme začali s golfem. Moje první hůl byla pětka železo, ale špatné začátky si vůbec nepamatuju. Pamatuju si, když jsem poprvé zahrála sto metrů. Z toho jsem měla hroznou radost a golf mě tehdy vážně chytnul.

Když ti bylo deset, trénovala jsi dvakrát denně. Jak vypadá tvůj trénink dnes?

V sezoně na trénink moc času nemám, protože jezdím po turnajích. Když jsem tady, trénuju s Pavlem Ničem. Už pátým rokem.

Klára Spilková

Trénuješ i s národním koučem Keithem Williamsem. Jak to funguje, když trénuješ se dvěma trenéry zároveň?

Jsme sehraný tým, naše spolupráce je dobrá. Pavel i Keith mi říkají podobné věci a to je super. Každý mi k něčemu řekne něco trošku jiného, já to spojím a výsledek je dokonalý.

Po sezoně sis dala na měsíc od golfu pauzu. To jsi měsíc nesáhla na hole?

Přesně tak. Prostě jsem vůbec nehrála.

Vůbec?

No dobře, byla jsem si asi dvakrát zapatovat. Ale hrát jsem nebyla ani jednou. Pauzu jsem už opravdu potřebovala, byla jsem po sezoně hotová. Předposlední turnaj nebyl úplně podle mých představ, byla jsem dost vyčerpaná. V sobotu jsem přiletěla ze Solheim Cupu z Ameriky a hned v neděli odlétala do Švédska. Tam jsem skončila na 44. místě, což nebylo úplně špatné, ale všichni očekávali, že budu zase první.

úspěchy kláry spilkové v roce 2009

Mistryně ČR ve hře na rány
Mistryně ČR ve hře na jamky
Dorostenecká mistryně Německa
Juniorská vicemistryně Francie
Zvítězila na European Young Masters v Paříži
Jako první Češka v historii byla v týmu Evropy na Junior Solheim Cupu v USA
Stala se Golfistkou roku 2009
V Evropském amatérském žebříčku žen je na devátém místě

I proto jsi nejela s výkonnostní skupinou na zimní soustředění do Španělska?

Byla jsem ráda, že jsem konečně doma, že můžu vypnout a normálně chodit do školy. Loni byla jiná situace, skončila jsem v říjnu a pak jsem mohla na soustředění odletět, protože jsem byla odpočinutá.

Kdy začneš s přípravou na další sezonu?

V prosinci jsem začala trénovat dvakrát týdně s Pavlem Ničem, Vánoce trávím na horách a v lednu začínám zase hrát. Jedenáctého ledna odlétáme s mámou na čtrnáct dní do Dubaje. Už jsem takhle byla trénovat minulý rok a bylo to super. Tam se rozehraju.

A kdy tě čeká první turnaj?

První turnaj hraju koncem ledna. Je to mezinárodní mistrovství v Portugalsku. Letos začínám docela brzo, ale nástup to bude pozvolný, druhý turnaj bude až měsíc po Portugalsku.

Klára Spilková

Na jaké turnaje se příští rok chystáš?

Mojí prioritou bude určitě mistrovství světa v Argentině, které mě čeká na konci sezony. Také se hraje juniorský Ryder Cup, holky a kluci do šestnácti let, ale to se ještě uvidí. A samozřejmě mezinárodní mistrovství.

Máš nějaký golfový sen? Co třeba olympiáda?

Ta je ještě daleko, teď se soustředím na nadcházející sezonu. Ale budu se snažit, budu trénovat, chci se zlepšovat a třeba i ta olympiáda vyjde. Ráda bych udělala kvalifikaci na European Tour a dostala se do LPGA.

S golfem jsi pořád na cestách. Baví tě to?

Cestuju opravdu hodně. Když jsem o prázdninách v neděli přiletěla, v pondělí byla doma a v úterý zase odlétala, už jsem z toho byla hotová a ani se mi nikam nechtělo. Už jsem si ani nevybalovala kufr. Ale jinak mě cestování moc baví, ráda poznávám nová místa.

Klára Spilková 

Máš vůbec čas na školu?

Snažím se. Ve škole se s učiteli vždycky dohodnu, kdy mě budou zkoušet, a chodím tam, když můžu. Všichni ve škole mi vycházejí vstříc.

Teď jsi v devítce, co plánuješ dál?

Ještě si nejsem jistá, ale asi nějaký sportovní gympl. Golf je pro mě totiž důležitější než škola, budu mu muset výběr školy přizpůsobit.

Co na tvoje úspěchy říkají spolužáci? A co vlastně říkají na to, že hraješ golf?

U nás hrají všichni fotbal nebo florbal a mají pocit, že já si jen tak chodím po trávníčku a skoro nic nedělám. Ale jinak mi fandí, nikdy se mě nezapomenou zeptat, jak jsem hrála.

Klára Spilková

Chtěla by ses jednou golfem živit?

Určitě. Ale jako playing pro, trenéra bych rozhodně dělat nechtěla. Nechci skončit na drivingu, chci hrát.

Na golfu trávíš hodně času. Neštve tě golf už někdy?

Když jsem unavená a nejde mi to, tak mě samozřejmě golf štve. Ale že bych s golfem třeba přestala, o tom jsem vážně snad nikdy neuvažovala. Golf mě hrozně baví a je pro mě úplně vším.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze