Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Průlom v kariéře golfistky Spilkové, bude jí pomáhat Kamasová

Golfový turnaj Sberbank Golf Masters v Dýšině. Klára Spilková. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

25 2015
Na prahu nové sezony je nejlepší česká golfistka Klára Spilková patřičně vyzbrojena. Do jejího týmu se zapojila Slovenka Zuzana Kamasová, historicky první profesionálka z východní Evropy. Jejich spolupráce by měla vyústit příští rok na olympiádě v Rio de Janeiru.

Kláře Spilkové je dvacet let, stále se mezi světovými profesionálkami zlepšuje a touží v tom pokračovat i letos. Proto chce, aby jí jako caddie pomáhala Zuzana Kamasová – byla s ní přítomna na hřišti, nosila výbavu a občas poradila.

„Pro letošní sezonu jsme takto dohodnuti zatím na polovině turnajů. Jednak z časových důvodů, a potom, abychom si na sebe postupně zvykli,“ říká Kamasová. Předloni ukončila úspěšnou kariéru kvůli trvalým problémům se zraněným loktem.

Jméno Kamasová má v golfovém prostředí zvuk. V roce 2005 se jako první hráčka z východní Evropy dostala do okruhu profesionálek Ladies European Tour, kde se nyní prosazuje Spilková, před čtyřmi lety slovenská reprezentantka vyhrála turnaj v marockém Agadiru, což byl její životní úspěch.

A právě v Maroku se koncem března duo Spilková – Kamasová představí poprvé pohromadě. „Chci, aby tam Zuzka vyhrála podruhé v životě, tentokrát jako caddie se mnou,“ sní Spilková.

Mezi profesionálkami ji čeká pátá sezona, loni si na žebříčku Ladies European Tour opět polepšila, celkově skončila na 33. místě. Stále jí však chybí skutečná perla – turnajové vítězství. Nejblíže k němu byla loni v Turecku, kde vedla, ale vše pokazila v posledním kole a nakonec skončila šestá.

„Tehdy jsem z toho byla hodně spadlá, hrozně moc jsem toužila vyhrát. Teď už nebudu sama na sebe tlačit, nechám tomu volný průběh a postupně k vítězství stejně někdy dospěju,“ věří.

Spilková nyní vypadá vyspělejší, poučenější i připravenější. Oproti předchozím sezonám má už pevně sestavený roční kalendář, chce absolvovat 24 turnajů včetně domácího představení na Pilsen Golf Masters druhý srpnový týden v Dýšině u Plzně. Sezonu začíná 12. března v Číně. Dopředu i ví, kde jí bude dělat caddieho Kamasová a kde kamarádka Monika Dvořáková, která se o tuto práci doposud starala na všech turnajích. Nyní s ní odjezdí jen polovinu a bude se soustředit na jinou práci.

„Všechno směrujeme k olympiádě v Riu a s tím souvisí spousta přípravných věcí,“ popisuje Dvořáková.

V Riu bude mít golf olympijskou premiéru a Spilková to vidí jako svou obrovskou šanci a s předstihem dělá pro úspěch maximum. Najala si nového kondičního trenéra Martina Procházku, aby více dbal o její regeneraci. Častěji se chce potkávat s Keithem Williamsem, svým britským trenérským konzultantem, který se podílí na přípravě vedle Pavla Niče. „S Keithem se letos uvidíme jednou měsíčně a pojede za mnou i na nejdůležitější turnaje,“ popisuje Spilková.

O oblast marketingu se má nově starat Jiří Hanyk, známý z motoristického prostředí. „Chci, abychom ze sponzorských peněz pokryli všechny Klářiny náklady a jí zůstaly jako bonus peníze, které si na turnajích vydělá,“ popisuje Hanyk svou představu.

V uplynulé sezoně si Spilková vydělala na turnajích evropské tour dohromady 58.712 eur.

Zdá se, že předchozí sezony byly u Spilkové ve znamení upevnění pozice mezi profesionálkami a nyní do toho začíná „šlapat naplno“. Už má odmaturováno na gymnáziu a škola jí nebude ubírat čas, což někteří odborníci považovali za překážku jejího golfového růstu.

Pozvolná cesta je však podle zkušené Kamasové ta pravá. „Golfová kariéra trvá dvacet let, a když někdo vyhraje turnaj hned na začátku, tak je pod tlakem, a zpravidla to s ním zatřese. Klára zvolila správné načasování, její čas přichází,“ tvrdí Kamasová.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze