Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šafránková potvrdila formu a hrne se do finále mistrovství Evropy

Kladivářka Kateřina Šafránková po úspěchu v kvalifikaci na mistrovství Evropy v Amsterdamu. | foto: Eduard Erben, atletika.cz

7 2016
V minulé sezoně byla Kateřina Šafránková málem na odpis. Zdravotní problémy, mizerné výkony, nulové sebevědomí. Letos? Naprostá proměna! Ve středu kolínská kladivářka čtvrtým nejlepším výkonem kvalifikace postoupila v Nizozemsku do finále mistrovství Evropy.

Házet se bude v pátek od 18.10 hodin a Šafránková by nemusela zůstat daleko od senzační medaile.

„Ráno před kvalifikací jsem se přitom probudila s nejistotou,“ líčila kolínská rodačka v rozhovoru pro ČT. „Pak jsem prvním pokusem hodila strašně málo. Říkala jsem si, že je to strašná bída, že s tím musím něco udělat.“

A udělala.

Na úvodních 63,61 navázala ve druhém pokusu, náčiní poslala o čtyři centimetry za 70 metrů a tím i čtyři centimetry za kvalifikační limit. Mohla si zabalit náčiní a jít odpočívat, finále měla jisté.

„Byla jsem hodně nervózní. Ale ve druhém hodu jsem se srovnala a docela se mi ulevilo, že to bylo přes 70 metrů,“ svěřila se Šafránková.

Umí však ještě dál. Letos už předvedla několik výtečných výkonů, až forma kulminovala při extralize družstev, na stadionu Mirka Tučka v Kolíně. Kapitánka domácího týmu tam výkonem 72,47 metru překonala vlastní český rekord.

„Ještě to ale nebyl ten hod, abych cítila, že to opravdu uletělo. Takový by mohl přijít na nějaké velké akci,“ přála si.

Tak proč ne nyní na mistrovství Evropy, kde by mohla při dalším zlepšení českého rekordu klidně cinknout medaile. „Už se mi ulevilo, ve finále budu v úplně jiném psychickém rozpoložení, než tomu bylo v kvalifikaci,“ říká sedmadvacetiletá reprezentantka. „Bude to zase úplně jiný závod, já věřím, že budu lepší. Stát se může cokoliv,“ naznačuje, že na cenný kov také tajně pomýšlí.

Jasnou favoritkou je polská dominátorka Wlodarczyková, ale za ní by pořadí mohlo být otevřené.

Šafránková letos pojede i na olympiádu do Ria. Mohla by tam vyrazit i s plackou z Eura.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze