Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kingston v Kolíně zdola přeskočil konkurenci, Čejka se dotáhl do top 10

Mercedes-Benz Championship 2009 - vítěz James Kingston. | foto: AP

13 2009
První vítězství na evropské půdě, a to ve třiačtyřiceti letech a v deváté sezoně, strávené na European Tour, to je situace, kterou si sám připravil James Kingston. Jihoafričan, jehož kolísavá forma vystrčila růžky i tentokrát, porazil na první jamce play-off Mercedes-Benz Championship dánského soupeře Anderse Hansena a získal svůj druhý velký turnajový titul.

Ten první je loňského data a také se mu počítá do European Tour, ale Kingston jej dosáhl ve vlasti, na South African Open. "Tady to bylo horší, konkurence byla skutečně tvrdá," řekl vítěz. Tehdy byl čtyřikrát za sebou druhý, takže k prvenství víceméně směřoval. Tentokrát překvapil všechny, i sám sebe, protože má za sebou sérii nezdarů. Před příjezdem na Gut Lärchenhof totiž čtyřikrát za sebou neprošel cutem.

Na hřišti s parem 72 zahrál nejlépe v prvním kole. Čtvrtečních 67 ran sice nedokázal zopakovat, ale dnešních 69 mu stačilo k prvnímu místu, i když dělenému. Kingston mohl vyhrát bez dodatečné rozehrávky, protože se postupně propracoval do čela, jenže si neodpustil typické zaváhání. Přišlo na sedmnácté jamce v podobě zbytečného třípatu.

Jeho bilanci vyrovnal pouze jeden ze dvou dánských Hansenů ve startovním poli, křestním jménem Anders. Ten však na opakované osmnáctce, která byla pořadateli v areálu nedaleko Kolína nad Rýnem vybrána za startovací pro play-off, poslal druhou ránu do bunkeru a zahrál bogey. Dva jisté paty přinesly par a tím i vítězství Kingstonovi, jenž si připsal 457 tisíc eur a v Race To Dubai postoupil ze 116. na 46. místo.

První finanční zisk do evropského rankingu si připsal i Alex Čejka. Německý golfista českého původu, jenž hraje převážně americkou PGA Tour, skončil na děleném desátém místě. Dnes měl sice po pěti jamkách průběžné skóre +2, ale pak už sbíral jen pary a birdie a dvě rány pod par daly dohromady bilanci mínus osm.

Německý turnaj byl druhým, v němž hráči starého kontinentu mohli sbírat body do pořadí, z něhož vzejde základ týmu pro Ryder Cup 2010. Před jeho začátkem prohlásil kapitán Evropy Colin Montgomerie, že si ve svém výběru umí představit Bernharda Langera. Dvaapadesátiletý senior mu na dálku sekundoval prohlášením, že na Mercedes-Benz Championship hodlá potrápit mladší soupeře v boji o celkové prvenství.

Po tři dny to vypadalo, že německý veterán hovořil do větru, před zahájením posledního kola měl bilanci even par. Dnes ale hrál jako v dobách největší slávy a za rostoucích ovací srazil svůj výsledek na mínus čtyři rány. To v konkurenci, která byla skutečně ostrá, znamená dělené třiadvacáté místo. Poklonu mu složil i vítězný Hansen: "Když zůstanete takhle fit, můžete hrát golf na vysoké úrovni hodně dlouho."

mercedes-benz championship, konečné pořadí

Par 72: 1. Kingston (JAR) 275 (67+69+70+69) - na první jamce play-off, 2. A. Hansen (Dán.) 275 (70+68+70+67), 3. Dyson (Angl.) 276 (68+70+68+70), S. Hansen (Dán.) 276 (65+71+70+70), Hanson (Švéd.) 276 (70+68+67+71), 6. Stenson (Švéd.) 278 (70+68+69+71), Wall (Angl.) 278 (69+70+68+71), 10 mj. Čejka (Něm.) 280 (70+72+68+70).

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze