Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V Durantově kůži. Proč je kalifornská tráva zelenější než ta oklahomská

Kevin Durant z Oklahoma City odpočívá během utkání s Denverem. | foto: AP

7 2016
Před rokem a něco seděl Kevin Durant doma, ještě nemohl pořádně chodit a sledoval finále NBA. Právě se potkal se novým oklahomským trenérem Billy Donovanem. Tak moc se těšil na návrat na hřiště. Po setkání napsal Donovanovi zprávu: „Tohle je náš rok!“ Následně napsal další: „Potom prodloužím smlouvu, postavím si nový dům a budu vydělávat! To je můj cíl!“

Chtěl zůstat v Oklahoma City, chtěl dokončit, co zde začal. Všichni okolo týmu viděli, že smlouva s novým trenérem je krok k prodloužení s hlavní hvězdou.

Kvůli svému zranění strávil KD prakticky celé léto v Oklahomě a měl čas se s novým trenérem sblížit, což mu nalilo nový optimismus do žil. Navíc se hvězdný hráč dále věnoval svému zakořenění ve městě, když dotoval rekonstrukci basketbalových hřišť u škol, investoval do místní nemocnice a byl uveden do síně slávy státu Oklahoma.

Před dvěma dny se však Durant dohodl na smlouvě s loňským finalistou Golden State Warriors a nechal za sebou tým, kde strávil celou dosavadní kariéru.

Co se změnilo?

Podle všeho co Durant za posledních osm let říkal, se zdála myšlenka na opuštění Thunder nereálná. Ještě navíc do Golden State, kteří vyřadili Oklahoma City v loňském play-off. Ti, co však znají Duranta blíže, tvrdí, že má tendenci říkat lidem to, co chtějí slyšet.

„Oklahoma je pro mě perfektní místo. Tráva není zelenější někde jinde. Chci sice vyhrát titul, ale musíte ocenit i místo, kde žijete a neřídit všechno jen podle prstenu,“ říkal Durant v nedávném rozhovoru.

Krajina NBA

Přestupové léto v zámořské profisoutěži

Teď všichni přemýšlí, jestli Durant jen konejšil média a byl dlouho rozhodnutý odejít, nebo ho prostě přesvědčilo pozlátko našlapaného týmu Warriors.

Je ironické, že Duranta přesvědčovali k změně dresu mimo jinými hlavně lidé, kteří jsou spojení právě s kariérou v jednom týmu. Za Boston přišla orodovat superstar amerického fotbalu Tom Brady, spojená s místními Patriots, a za Warriors Jerry West, který svou celou kariéru strávil s LA Lakers.

Když Thunder odcházeli o víkendu ze schůzky s Durantem, věděli, že to nevypadá dobře. Den předtím se sešel s Warriors a měl jich plnou hlavu. Ostatní schůzky ho prý od té doby nezajímaly.

Když se setkal o pár dnů dříve s Thunder poprvé, byli všichni spokojeni. Russell Westbrook a dlouholetý Durantův přítel Nick Collison ho přesvědčovali o prodloužení smlouvy a klub z Oklahomy si věřil, že s pomocí Duranta získá do svého středu hvězdného pivota Ala Horforda z Atlanty.

Jenže to se ještě Durant nesešel s Warriors.

Když následně začal Durant informovat týmy, že s nimi smlouvu nepodepíše. Vše nasvědčovalo tomu, že půjde do Golden State, ale Thunder se nenechali přesvědčit. Ještě jednou vyrazili do Durantova luxusního sídla v Hamptons kousek od New Yorku a pokoušeli se ho přesvědčit.

Miliardář Clay Bennett, majitel Thunder, spal na společné posteli s jedním s trenérů, protože v blízkém hotelu neměli dostatek pokojů. Přesto to nestačilo.

Předloňský nejužitečnější hráč ligy byl vždy přísný k hráčům, kteří nebyli v Oklahomě spokojení. Nikdy nebyl naštvaný na vedení za výměnu populárního vousáče Jamese Hardena, ani si nestěžoval, když byl loni vyměněn nespokojený rozehrávač Reggie Jackson. Naopak - vždy se postavil za svůj tým.

„Jakmile jsem věděl, že Kevin souhlasil se schůzkami s jinými celky, bylo mi jasné, že odejde. Pokud by si KD byl jistý, vůbec by se s nikým nescházel,“ řekl zdroj blízký Durantovi krátce po podepsání s Warriors.

Sedmadvacetiletý hráč byl vždy fascinován Warriors. Líbilo se mu, že se u celku z Oaklandu nikdo neptá, kdo je nejlepší hráč, kdo je hlavní hvězda, že se nikdo nehádá. V Thunder musel Durant neustále poslouchat otázky na Russella Westbrooka. Přestože se ofenziva Oklahomy rozhýbala s novým trenérem, stále byli Thunder poslední v počtu přihrávek na utkání a Warriors byli nejlepší.

Fotogalerie

V různých rozhovorech po konci sezony Durant říkal, že chce podepsat s týmem, kde mu bude dobře a kde bude spokojený. Čekalo se, že to bude Oklahoma. Přesto si vybral Warriors. Už nechtěl být osamocený lídr.

„Štve mě, že když se mluví o nejlepších hráčích ligy, stále mezi nimi nejsem. Je to všude samý Curry, LeBron a pak nic. Byl jsem jen rok zraněný a hned je se mnou konec? Nerozumím tomu,“ řekl Durant po skončení sezony.

V roce 2009 zformovali Thunder sestavu, která měla společně být velmi silná a získávat tituly. Po Kevinu Durantovi, Russellu Westbrookovi a Sergi Ibakovi přišel James Harden. Nepovedlo se.

Nyní už je v týmu jen Westbrook a i okolo něj vyvstávají otázky. Bude totiž příští rok volným hráčem jako letos Durant a Thunder nechtějí přijít o další hvězdu bez náhrady. Je tedy možné, že když se nezaváže k prodloužení smlouvy (a prý se nezaváže), pokusí se ho vyměnit a definitivně tím začít proces přebudování kádru.

Nakonec si ale Thunder mohou za ztrátu své hvězdy sami. Nadějné minulé roky jim překazily zranění a letos, když překonali skvělý tým San Antonia, ztratí vedení 3:1 na zápasy nad Golden State. Ti poté ztratí vedení 3:1 nad Clevelandem...

A je to tady. Warriors mohou Durantovi říci: S tebou by se to nestalo.

Pro Thunder svět nekončí, ale nic nebude jako dřív. Klub byl od roku 2012 v NBA druhý v počtu výher, lepší je jen San Antonio. Hrál ve čtyřech finále Západní konference z posledních šesti.

Co se tedy změnilo, když Oklahoma byla přesvědčená, že Durant zůstane? On se změnil a chce zkusit něco jiného.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze