Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Keňská atletická milionářka z chatrče Jelimová tápe

Pamela Jelimová - Keňanka Pamela Jelimová na osmistovce kromě vítězství vylepšila i vlastní juniorský světový rekord. Za ní doběhla krajanka Jepkosgeiová-Busieneiová. | foto: Reuters

13 2009
Loni byla zjevením. Pamela Jelimová, 18letá dívka z keňské chýše, nikdy předtím neběžela 800 metrů. Přesto na této trati vyhrála při všech svých 13 startech včetně olympiády. Ohrožovala světový rekord Jarmily Kratochvílové a uzmula milionový dolarový jackpot ve Zlaté lize. Letos je na dráze mátoha.

V Eugene doběhla poslední, 10 vteřin za osobním rekordem. Další starty odřekla, a to včetně Zlaté tretry. "Ale ujišťuji všechny Keňany, že nemusí mít obavy. Na mistrovství světa v Berlíně budu připravena."

Semlela snad Jelimovou sláva? Po olympiádě se k ní hlásilo sedm potenciálních otců. Pojmenovali po ní ulici, keňská ministryně sportu Hellen Sambilkiová řekla: "Jen nebe je pro ni limit." Vláda nařídila její zostřenou ostrahu poté, co byl olympijský vítěz maratonu Wanjiru napaden zloději s puškami a mačetami. Matce nechala postavit cihlový dům blízko staré rodinné chýše.

"Neptejte se mě na peníze," žádala tehdy. Údajně vydělala za loňský rok 3 miliony dolarů. Abychom však současný příběh Jelimové pochopili více, musíme ho vyprávět od počátku.

Její matka Esther se podle zákonů kmene Nandi nesměla vdát. Jakožto poslední narozená dcera totiž měla zůstat svobodná a starat se o rodiče ve stáří. Ale bylo jí povoleno mít děti s různými muži. Přivedla tedy na svět tři chlapce a sedm dívek. Pamela byla jednou z nich.

"Já jsem Pamelina matka i otec zároveň," odráží nyní Esther dlouhý zástup otců, kteří se k milionářce Jelimové najednou hlásí.

Esther byla chudá, dceři nedokázala platit ani studium na základní škole. Pamela tedy začala prodávat mléko od jejich krávy na dalekém trhu v Chemase, aby si přivydělala. Cestou překonávala strmé skály.

Ve třinácti začala běhat. Vzápětí na školním mistrovství vyhrála všechny běhy od 100 do 800 metrů i sedmiboj, porážela všechny chlapce.

Matka prodala poslední krávu, aby Pamela mohla dostudovat a dál trénovat. Sázka do loterie vyšla.
Po škole dostala práci konstábla u policie. Loni v dubnu debutovala v Keni na trati 800 metrů. Vyhrála. Pokaždé pak už vyhrála.

V chudé zemi, kde 35 milionů lidí vydělává méně než dolar denně, za pět měsíců pohádkově zbohatla.

Komu by se v její roli nezamotala hlava? Rozhádala se a rozešla s dlouholetým koučem. Prozradila, že měla tajnou svatbu. V březnu podstoupila operaci nohy, vzápětí ji bolela achilovka – možná i kvůli nekvalitnímu tréninku. Na mítinku v Maroku poprvé v životě prohrála osmistovku, skončila šestá. A v Eugene vlála v neděli na chvostu pole.

Alfonz Juck, manažer Zlaté tretry, líčil: "Běžela tam ve svém stylu 600 metrů před ostatními a pak najednou zhasla." Neměla odkud brát.

Manažeři Jelimové doporučili, aby se z dalších mítinků stáhla a nekazila si dál jméno ani cenu. "Nechám závodů a budu teď dlouho pracovat," řekla.

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze