Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dočasné vyloučení ruské atletiky z IAAF mě překvapilo, přiznává šéf ČOV

Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru | foto:  Michal Šula, MAFRA

14 2015
Vyloučení ruských atletů z mezinárodní atletické federace IAAF, byť se zatím neví, na jak dlouho, zaskočilo také předsedu Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala. „Tak razantní rozhodnutí jsem nečekal. Ale je vidět, že světová atletika se po odhaleních a doporučeních agentury WADA nehodlá tvářit, že se vlastně nic nestalo,“ říká šéf českých olympioniků.

Co dočasné vyloučení ruského svazu v tuto chvíli znamená pro sport?Každopádně je to dobrá zpráva v tom smyslu, že vedení IAAF myslí boj s dopingem naprosto vážně. A vzhledem k tomu, že WADA slibuje další zprávy a dokumenty, se rýsuje, že nebudou žádné výjimky nebo pardony ani pro další silné hráče na všech stranách.

Překvapilo vás páteční rozhodnutí Rady IAAF?
Přiznám se, že ano. Ještě nevím, jaké dostali Rusové podmínky a jak rychle je mohou splnit, ale v zásadě je to nejtvrdší rozhodnutí, jaké mohla IAAF udělat. Ruská strana sice tvrdila, že všechno má politický kontext, to ale Sebastian Coe a spol. ignorovali a došli k tomuto rozhodnutí. Poselství nemohlo být silnější.

Více o dopingovém skandálu ruské atletiky

Ještě před krátkým časem jste ale nesouhlasil s principem kolektivní viny...
Ano, nezdálo se mi v pořádku, aby za hříchy vedení ruské federace pykali i čistí atleti. Vedení IAAF to ale vyhodnotilo tak, že problém se státem řízeným dopingem je v ruském systému, který je třeba konečně změnit, jiné cesty nebylo. Příslušné dokumenty jsem ještě neviděl, ale předpokládám, že IAAF jasně definovala parametry a kroky, jaké musejí Rusové udělat.

Čím vás nový předseda IAAF Sebastian Coe zaujal především?
Líbí se mi jeho striktnost. Jasně odmítl, že by tyto kroky byly politickou záležitostí a zdůraznil, že je to věc principu, na druhé straně dává Rusku šanci. Od IAAF je to tvrdé, ale přitom férové jednání.

Ohrožena je účast ruských atletů na olympijských hrách v Riu, ale prvním velkým atletickým podnikem bude halové mistrovství světa v americkém Portlandu. Může podle vás ruský medvěd, který je pověstný svou „ochotou“ a „rychlostí“, stihnout odstranit všechny nedostatky už během zimy?
Když chtějí, jsou Rusové velmi rychlí. Záleží na tom, jak si krok IAAF vyhodnotí. Ale jak je znám, tak vím, co pro ně znamená sport a úspěch. Proto doufám, že si to vyhodnotí jako prioritu a dokážou udělat zásadní změnu. Nevím, jestli stihnou Portland, přesně ani neznám podmínky, jaké dostali. Rio je ještě relativně daleko, ale doufám, že to stihnou. Teď záleží na nich.Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Tyhle maminky na eMimino.cz jsou na tom stejně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze