Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Když někdo zavolá „Noonan!“, golfisté a filmoví fanoušci už vědí...

Jeden z plakátů k filmu Caddyshack. | foto: Profimedia.cz

29 2010
Michael O´Keefe byl nominován na Oscara za vedlejší roli ve filmu Velký Santini. To si už nikdo nepamatuje. Rok nato šel do kin jeho bezprostředně následující film, díky němuž se proslavil. Od uvedení legendárního Caddyshacku v neděli uplynulo třicet let.

O´Keefe za tu dobu účinkoval v pěti desítkách snímků, ale vždycky na něj tak trochu padal stín role Dennyho Noonana, dobromyslného nosiče golfových holí z Bushwood Country Clubu.

Je neuvěřitelné, jak aktuálně Caddyshack působí po takové době. Nadutí golfoví zbohatlíci, neschopnost opustit při hovoru téma golf, švindlování na hřišti, ale taky korupce ve školství...

Jakákoli podobnost současné České republiky se Spojenými státy v éře druhého ropného šoku je čistě náhodná...

Golfový maniak Murray

A přitom je Caddyshack hlavně komedie, jejíž režisér Harold Ramis tento svůj debut za kamerou také později nepřekonal (proslavil se spíš jako herec).

Ramis měl štěstí na herce z okruhu chicagského divadla improvizace The Second City. Jednu z vděčných rolí v Caddyshacku přijal jeden z nich Bill Murray.

Vášnivý golfista, herec Bill Murray.

Vášnivý golfista, herec Bill Murray.

Tehdejší vycházející hvězda Hollywoodu je navíc vášnivým golfistou.

Murray, který po postavě Carla Spacklera z Caddyshacku předvedl mnoho stejně dobrých i lepších kreací, vydal v roce 1999 částečnou autobiografii "Cinderella Story: My Life In Golf" a později se svým bratrem vystupoval v televizní komediální sérii Sweet Spot o lidech chorobně závislých na golfu.

Když Murray zakoupil restauraci, nacházející se v těsném sousedství Světové golfové síně slávy, pojmenoval ji - jak jinak - Caddyshack.

Také další z herců Chevy Chase dal později v kariéře zapomenout na floutka Tye Webba, jemuž není cizí žádná nedovolená výhoda jak v životě, tak na golfu.

Naopak pro dnes již zesnulého Rodneyho Dangerfielda byl film o golfu vrcholem. V jeho příšerném golfistovi a bezskrupulózním člověku Alu Czervikovi je možné poznat obraz spousty současných "bezejmenných" hráčů všude na světě.

Mizerná dvojka

"Caddyshack byl skvělá věc," uvedl pro server pga.com Murray. Brání film před kritiky, jejichž výtky vůči scénáři i řídkému ději jsou sice relevantní, avšak kouzlo snímku neberou.

Je tu samozřejmě ten "umělecký" problém se syslem, ale to je už debata pro zasvěcené...

A ti také "vědí", když na americkém hřišti divák najednou zvolá: "Noonan". Při Phoenix Open na TPC Scottsdale je to dokonce tradice. Zažil to i profesionál Scott Verplank, jenž poznamenal: "Když se o nějakém filmu mluví třicet let, je to pro ten film pochopitelně peklo."

Zatímco dopad a vyznění Ramisovy komedie, jejíž výdělek 40 milionů dolarů mnohonásobně překročil náklady, zůstávají nezměněné, všemožnými úpravy a rozsáhlým redesignem prošlo hřiště Grande Oaks Golf Club na Floridě, kde se točilo. Fanoušci Caddyshacku proto bývají při jeho návštěvě rozčarovaní.

Na silném kultu to ale nic nemění. "Posedlý" Caddyshackem je ostatně i takový Tiger Woods, jenž se přiznal, že počet zhlédnutí filmu se u něj blíží stovce.

Reklama, v níž Woods napodobuje Murraye v roli Spacklera, měla před lety v USA fenomenální úspěch.

Bill Murray (vlevo) a Chevy Chase, záběr z filmu Caddyshack.

Bill Murray (vlevo) a Chevy Chase, záběr z filmu Caddyshack.

Toho se naopak nedočkal sequel z roku 1988. Ve "dvojce" Caddyshacku si z původního obsazení zahrál jen Chase a později prohlásil, že toho lituje. Film byl čtyřikrát nominován na Zlatou malinu a jednu, za nejhorší výkon ve vedlejší roli, si odnesl Dan Aykroyd.

Už jen pro zajímavost - ten se mezitím s Ramisem a Murrayem sešel v Krotitelích duchů.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze