Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Když je úspěch na dosah, psychicky málo odolní golfisté se hroutí

Robert Garrigus, St. Jude Classic 2010. | foto: curtiscup.com

14 2010
Na méně dotovaném turnaji European Tour, který třeba kvůli přípravě na jinou špičkovou událost nenavštíví ti nejlepší, se nabízí šance pro hráče z druhého sledu. Mnozí z nich ukazují, že zahrát vynikající jednu devítku nebo celé kolo pro ně není problémem. Čtyři kola už ale ano.

Hlavně psychika dostává zabrat. Málo hráčů je schopno zvládnout další kolo ve chvíli, kdy mají na dosah úspěch.

Nor Erik Tage Johansen předvedl na turnaji Estoril Open de Portugal parádní druhou devítku. Osmadvacetiletý hráč se dosud ani jednou neumístil v top 10, ovšem dokázal v prvním kole zahrát na větrném hřišti Penha Longa 65 ran (minus 7). Šest ran ze skóre ubral na samotné druhé devítce.

Fantastický golf. Boj o titul? Ani zdaleka. Johansen v dalších kolech zahrál postupně o šest, osm a v neděli dokonce o jedenáct ran hůř a propadl se až na 41. místo.

Erik Tage Johansen

A není to pro něj vůbec ojedinělé. I v předchozích dvou turnajích evropské série, v Celtic Manoru a v Madridu, začal výborným kolem 68, jenže ve druhém přinesl shodně o šest ran víc. Ve třech turnajích za sebou se po vynikajícím startu od druhého kola dál ani jednou nedostal pod sedmdesát.

Je jasné, že golf hrát umí, ale nedostatečná psychická odolnost mu brání udělat další krok. "Na rozdíl od amatérů jsou na tom špičkoví profesionálové po herní stránce téměř stejně. Rozdíly v ranách, fyzičce a tak dále jsou malé," říká nejúspěšnější česká golfistka Zuzana Mašínová.

Při golfu je dost času, aby psychika pracovala

V roce 2009 jako první česká hráčka získala plnou kartu na ženský evropský okruh. "Šampiony dělá psychika," dodala ze zkušenosti.

race to dubai 2010

(v eurech)

1. Poulter (Angl.) 1 376 800

2. Schwartzel (JAR) 1 332 962

3. Els (JAR) 1 246 906

4. Westwood (Angl.) 1 102 627

5. Davies (Wal.) 997 425

6. Casey (Angl.) 940 835

Model čtyřkolového turnaje jí připadá jako ideální: "Určitě, navíc se mi moc líbí model s cutem po dvou kolech. Když všichni hráči hrají čtyři kola a nemusí si dělat hlavu s postupem do víkendu, není to tak zajímavé. Když máte v polovině turnaje cut, každý den se hraje s trochu jinou strategií."

Jak je možné, že tolik hráčů má problémy zvládnout po psychické stránce čtyřkolový turnaj? "Je to opravdu běžné, příkladem může být třeba Alex Čejka, který velmi často odehraje dvě výborná kola, ale pak v sobotu nebo v neděli nedokáže nastavenou laťku udržet," připomíná Mašínová poslední výkony německého hráče českého původu.

Zuzana Mašínová, první kolo Ladies Slovak Open 2010.

"Člověk, který to nezažil, si vůbec nedovede představit, co všechno se hráči honí hlavou a s čím se ve své psychice vyrovnává," pokračuje Mašínová a připomíná důležitý faktor: "Golf je specifický svou délkou. Vlastně hrajete čistého času téměř dvacet hodin, ale samotné rány trvají z tohoto času jen mizivé procento. Na rozdíl od akčnějších sportů máte spoustu času na to, aby psychika pracovala."

Autor: pro iDNES.cz


Najdete na iDNES.czmobilní verze