Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kdyby se jelo v Praze, zachoval bych se stejně, říká vítěz Bíteše

Leopold König se svými týmovými kolegy. | foto: Patrik Pátek

6 2010
Cyklisté hradecké stáje PSK Whirlpool Author ovládli první závod letošního ročníku Českého poháru. Na trati mezi Brnem a Velkou Bíteší byl nejlepší Leopold König před týmovým kolegou Stanislavem Kozubkem.

Oba svorně, ve stejných dresech hradecké stáje PSK Whirlpool Author, zvedli ruce a projeli cílem. Leopold Konig v té chvíli věděl, že si do sbírky svých úspěchů přidává jednu z nejcennějších trofejí. I přesto, že kvůli tomu nemusel předvést vyčerpávající spurt.

"Byl by to bratrovražedný boj," poznamenal dvaadvacetiletý cyklista poté, co společně se svým stájovým kolegou Stanislavem Kozubkem projeli cílem závodu Brno-Velká Bíteš-Brno.

Jednomu z nejprestižnějších jednorázových závodů, který tradičně otvírá domácí silniční sezonu, jezdci hradecké stáje dominovali, Konig s Kozubkem do cíle přijeli před další dvojicí s téměř tříminutovým náskokem.

5

Tolik vítězství za posledních šest let si z prestižního domácího jednorázového závodu Brno-Velká Bíteš-Brno odvezli cyklisté hradecké stáje PSK Whirlpool Author. To letošní získal Leopold König, druhý dojel jeho klubový kolega Kozubek.

S kolegou Kozubkem jste o vítězství nespurtovali, jak jste se domluvili?
Jsem z Moravy, takže jsem závodil vlastně doma, Standa je z Prahy. Navíc se na závod přijela podívat rodina. Myslím si, že kdyby to bylo obráceně, tak bych to Standovi oplatil. Měli jsme za sebou hodně náročný závod, byli jsme oba nakonec rádi, že jsme v cíli.

Závodit se začalo už od začátku. Čekal jste to?
Vyrazilo se opravdu rychle, hned v prvním kopci jsem se pokusili o únik. On je tenhle závod hodně nevyzpytatelný, první v domácí sezoně, kam vždycky přijede hodně lidí. Na startu nás bylo sto čtyřicet a je vždycky těžké říct, jak na tom po zimě kdo je. Navíc my jsme za sebou měli těžký etapový závod v Itálii.

Váš tým si do Brna přijel pro vítězství, od začátku jste to potvrzovali, byli jste jasným favoritem. Uvědomovali jste si to?
Chtěli jsme co nejdříve rozhodnout. První úniky ještě peloton hlavně zásluhou Dukly Praha sjel, ale pak se nám podařilo ujet ve čtyřech a na to už nestačili.

Se Stanislavem Kozubkem jste odjeli po polovině závodu a přidali se k vám ještě dva další cyklisté. Jakou jste zvolili taktiku, aby vás v závěru neohrozili podobně jako v minulém ročníku, kdy jste ve spurtu o vítězství jako tým přišli?
Ve čtyřech jsme jeli do tří okruhů, v každém bylo poměrně těžké stoupání. Věděli jsme, že když neujedeme tam, už moc příležitostí do cíle nebude. Nejprve to zkusil Standa, já jsem čekal. Ale soupeři za ním nejeli, proto jsem se vydal za ním a za chvíli jsme byli už sami. Za nějakých pět kilometrů jsme měli k dobru půl minuty, bylo to pro nás už nadějné.

Nakonec z toho byly téměř tři minuty.
Ale to my jsme zase tak jasně nevěděli. Nesměly se používat vysílačky a údaje o našem náskoku se lišily. V jednu chvíli přijeli rozhodčí, že máme dvě minuty, o kousek dál nám trenér hlásil, že minutu. Zase jsme zabrali, v cíli to byly tři.

Kam si svůj úspěch z Brna ve své kariéře zařadíte?
Už jsem říkal, že je to klasický závod, v Česku jeden z nejprestižnějších. Navíc pro nás byl hodně těžký, takže velká spokojenost.

Cyklisté Whirlpoolu po roční pauze ovládli jarní klasiku

Královéhradecký tým PSK Whirlpool Author se v tradiční české jarní klasice po roční pauze vrátil k vítězstvím. Nejlepší česká stáj posledních let závod Brno-Velká Bíteš-Brno suverénně ovládla, po úniku totiž do cíle s tříminutovým náskokem přijel její jezdec Leopold König ve dvojici se svým stájovým kolegou Stanislavem Kozubkem.


"Zatraceně to bolelo. Se Standou jsme toho měli oba plný kecky, takže cíl byl pro nás vysvobození. Stálo nás to dost sil," poznamenal vítězný borec.


První závod Českého poháru odstartovaný u hotelu Voroněž začal rovnou zostra. Řada jezdců začala odpadat už při prvních stoupáních. Rozhodující únik více než 140 km dlouhého závodu ale přišel zhruba v jeho polovině, kdy odskočila čtveřice cyklistů - Kozubek a König z PSK Whirlpool Author spolu s Němcem Schwarzhuberem a Sparťanem Okrouhlickým. "Znovu jsem za to vzal při stoupání na vrchařskou prémii. Nechtěli jsme nic nechat náhodě," popsal následný rozhodující moment Kozubek.


Duo z Whirlpoolu po zhruba padesáti sólových kilometrech začalo slavit už několik desítek metrů před cílem a oba jezdci cílovou páskou projeli v poklidu s rukama nad hlavou. O tři minuty později se na rovince objevila dvojice Okrouhlický a Schwarzhuber.Najdete na iDNES.czmobilní verze