Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tahle jména možná ještě uslyšíte... Kdo zaujal na biatlonovém ME

V PRVNÍ DESÍTCE. Biatlonistovi Michalu Krčmářovi se povedlo ve sprintu na 10 km dojet na sedmém místě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

6 2014
Sledujete biatlonový Světový pohár? Pak vám určitě budou něco říkat jména jako Francouz Martin Fourcade, Rus Šipulin a z žen třeba Běloruska Domračevová nebo Švýcarka Gasparinová. Tito biatlonisté či biatlonistky startovali v roce 2008 na evropském šampionátu v Novém Městě na Moravě. Teď patří ve Světovém poháru k absolutní špičce.

Fourcade vládne Světovému poháru, Domračevová je průběžně na druhém místě.

Letos se biatlonová Evropa konala na Vysočině po šesti letech znovu. V úterý osmidenní kolotoč uzavřely štafety.

A také tentokrát se objevili na otevřeném mistrovství do 26 let závodníci, kteří mají potenciál pro to, aby jednou útočili na horní příčky Světového poháru (vybraná jména jsou níže).

Fotogalerie

"Ti, kteří závodí na Evropě, jsou většinou biatlonisti, kteří si ještě hledají místo na Slunci," začal zajímavým přirovnáním ředitel závodů v Novém Městě Vlastimil Jakeš. Málokdo dokáže vyletět na vrchol rychle jako raketa. To už musí být opravdu výjimka. "A tou je například Nor Ole Einar Björndalen," uvedl Jakeš za příklad šestinásobného olympijského vítěze či devatenáctinásobného mistra světa.

Závody na evropském šampionátu mají nadějím - jež nejsou schopni vystoupat tak rychle nahoru a startují zatím "jen" v IBU Cupu - pomoct k tomu, aby se dostaly do prestižního Světového poháru. "Je to taková vstupenka."

Pár lístků už inkasoval Michal Krčmář. Ten už okusil dokonce i mistrovství světa. Vloni finišoval v závodě mužských štafet.

Další možnou budoucí českou kometou je junior Adam Václavík. "Ještě je mladý, ale stejně jako Michal je určitě příslibem," potvrdil Jakeš. Musí se však zadaptovat. "To trvá nějakou dobu."

Ale když zapadne a k tomu bude mít ještě cosi navíc, dostane se třeba tak vysoko jako ti, o nichž padla řeč v úvodu článku. "Prosadit se na vrcholu dokáže málokdo."

Ale dá se to. Ideálním příkladem je v letošní sezoně kráska Gabriela Soukalová.

Kdo zaujal

Maxim Cvetkov
Šipulin určitě dobře ví, že bude mít nástupce. Kvalitního následovníka. 22letý rodák z Moskvy v Novém Městě na evropském biatlonovém šampionátu zářil. Má zlato ze stíhacího závodu, stříbro získal ve sprintu, bronz z individuálního závodu a k tomu ještě přidal bramboru za čtvrtou pozici s mužskou štafetou. Tohle byly jeho životní závody.

Lars Helge Birkeland
Ačkoliv bude mít 26letý norský reprezentant v silné konkurenci skvělých závodníků z téže země asi problém stát se stálicí ve Světovém poháru v bílo-červených barvách, o šanci si po Evropě určitě řekl. Začal pozvolna sedmým místem v individuálním závodě, poté však skončil první ve sprintu, druhý ve stíhačce a finišoval v mužské stříbrné štafetě.

Victoria Padialová
Bude to znít možná paradoxně, ale také Španělsko má svoje zastoupení v biatlonu, i když by to od země z jihu Evropy asi čekal málokdo. Na Evropě v Novém Městě startovala nadějná 25letá závodnice, jež dobře jela i střílela ve sprintu - v něm skončila na druhé stříbrné pozici. Tutéž medaili má Padialová také z následného stíhacího závodu.

Michal Krčmář
Párkrát už se ukázal ve Světovém poháru. Pevné místo tam však zatím nemá. Ale potenciál? Ten 26letý mladík má rozhodně. Že je nadějný, potvrdil třeba vloni na mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě, kde nepodlehl stresu před domácími fanoušky a dojel s mužskou štafetou šestý. Letos na Evropě byl nejlépe sedmý ve sprintu.

Andrejs Rastorgujevs
Na Vysočině jel 25letý Lotyš pouze dva závody, jelikož se po sprintu vydal "za lepším" - odletěl už na svoji druhou olympiádu. Startoval ve Vancouveru, teď pojede také do Soči. Ale přestože se v Novém Městě dlouho neohřál, z Vysočiny určitě odjel spokojený. Ve vytrvalostním závodě nedal nikomu šanci - získal zlato. A ze sprintu má stříbro.

Iryna Krjuková
Třiadvacetiletá biatlonistka z Běloruska zažila v Novém Městě životní závody, tedy myšleno tak, že zajela své nejlepší výsledky. Největší radost na Evropě v Novém Městě má bezpochyby ze zlaté medaile, pro kterou dojela s ženskou štafetou Běloruska. Ona sama pak přidala ještě bronz ve vytrvalostním závodě. Vychází z ní budoucí Domračevová?

Marte Olsbuová
Třiadvacetiletá biatlonistka pochází ze země, pro kterou je biatlon jedním z nejoblíbenějších sportů. Severský stát v současné době skvěle reprezentují Svendsen či Bergerová. A právě Olsbuová bude možná tou, která jednou nahradí Bergerovou. Na Evropě v Novém Městě jela ve čtyřech závodech: má zlato, bronz a ještě skončila na 7. a 14. místě.

Adam Václavík
Biatlonový svaz o 19letém juniorovi mluví jako o možném budoucím nástupci Moravce a spol. Tento mladík z Jilemnice určitě na domácí biatlonové mistrovství Evropy nezapomene. Před svými fanoušky si dojel pro dvě medaile. Získal stříbrnou placku ve sprintu a pak také dokázal zužitkovat druhé startovní číslo ve stíhacím závodě, neboť z ní má bronz.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze