Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kdo s koho: mallety vs. žiletky

A pak ať někdo řekne, že starý dobrý | foto: Profimedia.cz

2 2010
Pro většinu hráčů je putter nejdůležitější holí v bagu. Je potřeba na každé jamce, může zásadním způsobem vylepšit nebo pokazit skóre. Právě proto by si s ním měl golfista opravdu dobře rozumět. Jaký putter je ale ten pravý?

Nejstarším typem jsou blades, česky se jim říká také žiletky. Používají se odnepaměti, přesto na ně dodnes řada hráčů nedá dopustit. Na první pohled je prozradí malá hlava, jednoduché tvary, úzká a dlouhá úderová plocha.

Žiletky mají poměrně malý sweet spot, tedy ideální místo pro zasažení míčku, proto nejsou příliš tolerantní k nepřesným úderům. Na druhou stranu je s žiletkami snazší kontrolovat tempo rány než s jinými puttery.

Golfové puttery - ilustrační.

Dnes jsou největšími konkurenty žiletek takzvané mallety, jejich popularita od devadesátých let neustále stoupá. Přestože mallety jsou oblíbené hlavně mezi začátečníky a hráči s vyššími handicapy, nosí je v bagu čím dál častěji i profesionálové.

Pro mallety je typická velká hlava nejrůznějších tvarů a také větší sweet spot. Mallety jsou proto tolerantnější než žiletky a hráči tak mají nepatrně větší prostor pro chyby.

Golfové hole- ilustrační.

Mallety jsou navíc těžší a mají níž položené těžiště, proto je s nimi jednodušší udržet směr.

Někteří hráči používají jak žiletky tak mallety. Mallety jsou totiž ideální pro hru na pomalých a měkkých greenech, žiletky zase na rychlých a tvrdých greenech. Oba typy putterů se vyrábějí v různých tvarech, velikostech a délkách, takže je z čeho vybírat.

Není žádným tajemstvím, že na greenu se tvoří skóre, proto by měl mít golfista především takový putter, se kterým se mu bude dobře hrát. Rozsoudit mallety a žiletky tak musí každý hráč sám.

Autor:


Témata: Handicap (golf)
Najdete na iDNES.czmobilní verze