Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kittel září a Cavendish vadne? Až červenec určí jedničku mezi spurtery

Německý cyklista Marcel Kittel | foto: AP

12 2014
Michael Matthews, majitel růžového trikotu, v Dublinu kýval: "To on je teď nejrychlejší muž na světě, na rovině je neporazitelný." Australský cyklista se za cílem 3. etapy Gira klaněl výkonům německého obra Marcela Kittela, který ovládl druhý hromadný dojezd v řadě a který svou vítěznou pohodou v Itálii vyslal varování za oceán.

Dva možná nejrychlejší muži pelotonu teď svádějí boj na dálku, protože britský rychlík Mark Cavendish poprvé od roku 2010 start v růžových etapách vynechal a vyrazil raději do Kalifornie, kde získal hned první etapu v Sacramentu. "Kluci odvedli perfektní práci," děkoval pak svým pomocníkům z Omegy.

V prvních chvílích však o svém zápisu neměl tušení, až verdikt rozhodčích mu přivál úsměv na tvář. "San Remo jsem vyhrál o 10 centimetrů, spurt na Giru jsem zase jednou prohrál o 3 centimetry. Ale pokaždé jsem to hned věděl," vzpomínal. "Teď jsem poprvé v životě vůbec netušil."

Tak mohutně se totiž na Brita tlačil John Degenkolb, rozhodly snad jen milimetry.

Možná to byla další připomínka toho, že Cavendish to letos s Němci v nejdůležitějším závodě roku nebude mít snadné. Vedle Greipela, který ho zlobil v předchozích letech, teď zrají noví, ještě rychlejší cyklisté. A možná největší hrozbou pro impérium Cavendish bude 26letý bijec z Arnstadtu, aktuálně asi nejkompletnější spurter pelotonu.

Jste nejlepší? ptali se ho po druhém triumfu v růžovém závodě. "Sestavovat žebříčky je vaše práce," reagoval však Kittel. "Já tohle dělat nebudu. Já jenom musím znát závodníky, které je ve sprintu třeba sledovat, na které si dávat pozor."

Když v sobotu dokázal porazit všechny v hromadném dojezdu v Belfastu, zařadil se do elitního společenství závodníků, co získali úspěch ze všech Grand Tours. V roce 2011 vyhrál Němec etapu na Vueltě, loni čtyři na Tour de France a po neděli má dvě i z Gira. Jeho letošní skóre už obsahuje sedm zápisů a pořád se zdá, že se má kam posouvat.

"Ale tohle Giro beru den ode dne a uvidím, jak daleko dojedu," naznačil, než se Giro vydalo z Irska do Itálie. "Je pro mě velká čest vézt dres nejlepšího spurtera a mám velkou motivaci pokračovat. Ale možná že jsem ve formě dřív, než jsem chtěl." Navíc s ohledem na horské finále Gira v Dolomitech by Kittel mohl svou misi vzdát a vyrazil by za přípravou na velký třesk s Cavendishem během Tour.

"On má speciální motivaci, když pojede doma. Ale my tu výzvu akceptujeme," řekl Kittel, když si v okolí Leedsu se svými kolegy z týmu projel první etapu Tour. "I pro nás je tahle etapa velikým cílem a šancí získat žlutý dres. Nechci v červenci přijet na Tour a odjíždět s lítostí, že jsme se o něj nepokusili."

Cavendishovo konto úspěchů je nepoměrně nabitější než to Kittelovo, vždyť jen na Tour ovládl 25 etap a deník L´Équipe ho zvolil nejlepším spurterem Tour. Teď se však zdá, jako by jeho lesk bledl a motor ztrácel dech. V Grande Boucle loni vyhrál jen dvakrát, zatímco německá kometa slavila čtyřikrát včetně nejprestižnější etapy na Champs-Élysées.

"Ale pořád je řada věcí, co se dají zlepšovat. A nemyslím tím jen nohy," pronesl Kittel a Cavendish pak sliboval: "Tehdy jsem nebyl v ideální pozici, ale zase se vrátím, abych se v Paříži pokusil o páté vítězství."

Takže kdo je nejlepší spurter pelotonu? Až červenec odpoví.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze