Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kdo je letos nejrychlejším sprinterem? Paříž má dát odpověď

VE STÍNU EIFFELOVKY. Jamajský sprinter Usain Bolt se připravuje na mítink Diamantové ligy v Paříži. | foto: AP

16 2010
Kdo je nejrychlejším sprinterem historie? Usain Bolt! Ale kdo je nejrychlejším sprinterem této sezony? Tady už odpověď tak jednoznačná není. V čele letošních tabulek je to nerozhodně: Bolt 9,82, Powell 9,82.

Při Diamantové lize v Paříži se v pátek oba Jamajčané rozsoudí. Poprvé v sezoně stanou na startu (ve 21:46) proti sobě.

Kdo má trumfy v rukou? Za normálních okolností by odpověď zněla: Bolt. Jenže byl zraněný, v červnu léčil bolavou achilovku, nezávodil.

Lékař i kouč mu stále zakazují běhat do zatáček, kde achilovka trpí nejvíc. "Letos už možná žádnou další dvoustovku nepoběžím. Ale stovka je rovina, tam jsem O.K."

Powell je letos zdravý a spolehlivý, jeho časy vyrovnané. On byl předloni ve Stockholmu posledním mužem, který Bolta na stovce dokázal porazit. "Jsem na tebe připravený, jen počkej," dobírá si ho.

Bolt se usmívá: "Tak to asi bude velký závod. Jak by se vám líbil čas 9,70?" Loni vyhrál v Paříži navzdory průtrži mračen za 9,79.

Z devíti startujících má osm osobní rekordy pod 10 vteřin, včetně Francouze Christopha Lemaitra, který to nedávno zvládl jako první běloch. Přidělili mu dráhu číslo 5. Mezi Boltem a Powellem...

"Už patří mezi velké kluky. Budu ho po očku sledovat," dodal Bolt.

Celkem bude v Paříži k vidění 15 disciplín Diamantové ligy. Velkou atrakcí měl být závod na 110 metrů překážek, jenže Dayron Robles se tento týden odhlásil kvůli únavě.

Nejrychlejší muž roku David Oliver z USA, který letos za Kubáncovým světovým rekordem zaostal o tři setiny, tak přišel o největšího soupeře.

České barvy budou ve francouzské metropoli hájit tyčkař Michal Balner a diskařka Věra Pospíšilová-Cechlová.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze