Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kdo bude Messner v sukni? Španělka s Korejkou spěchají na poslední velehoru

Oh Eun-sun (vlevo), Edurne Pasabanová | foto: Profimedia.cz

20 2010
Já budu první. Ne, já! bojují teď na dálku. Dvě nejlepší horolezkyně světa sprintují loket na loket k titulu Reinhold Messner v sukni. Ke zkompletování všech čtrnácti osmitisícovek jim zbývá zdolat poslední vrchol.

Zvítězit může kterákoliv z nich: Korejka Oh Un-sun nebo Edurne Pasabanová.

Španělka o víkendu stanula na vrcholu vražedné Annapurny, třináctého vrcholu do sbírky. "Bylo to složité, ale zvládli jsme to," vzkázala přes facebook ze stanu ve výšce sedmi kilometrů. "Teď se vydáme do základního tábora a pak začneme slavit."

Má co. Už jednou se totiž musela kvůli počasí otočit jen kilometr od vrcholu. Tentokrát byla až nahoře, ve výšce 8091 metrů nad mořem.

Šestatřicetiletou Baskičanku, která Mont Blanc slezla v šestnácti, dělí od zápisu do historie už jen Šiša Pangma (8027), nejnižší z nejvyšších.

Jenomže o osm let starší arcirivalka - Korejka Oh je o krok dál. Sedí pod Annapurnou, která jí jako jediná do zkompletování všech vrcholů schází, a aklimatizuje.

I tak je závod nerozhodný, protože Annapurna je ve srovnání s úkolem, který stojí před Pasabanovou, obtížnější. Vždyť desátá nejvyšší hora světa má mnohem delší seznam obětí než nejvyšší Mount Everest. Annapurna si vyžádala přes padesát životů.

"Jsem trošku nervózní," přiznala Korejka. "Ale vrátím se s dobrými zprávami." O výstup se pokusí v sobotu. Nástrahy zná, i ji už jednou hora kvůli mlze a větru nepustila na vrchol.

Jestli chce Pasabanová, inženýrka a majitelka restaurace, udržet naději na zápis do kronik, musí teď spěchat z kopce, přes hranice do Tibetu a nejpozději na začátku příštího měsíce začít s výstupem.

"Na cestu se vydá v nejbližších dnech," prozradil její mluvčí.

Španělská horalka zahájila svoje horolezení na Everestu v roce 2001, tři roky poté na K2 přišla o dva prsty na nohou. Korejka odstartovala závod o královnu osmitisícovek v roce 1997 výstupem na Gašerbrum II, v roce 2004 jako první Asiatka zdolala Everest, loni viděla vrcholy čtyř velehor.

Třetí "v cíli" bude asi Rakušanka Gerlinde Kaltenbrunnerová. Té zbývají dva vrcholy: na Everest se vydá příští týden, tečkou má být K2, druhý nejvyšší vrchol světa.

Ital Messner dokončil výstupy na osmitisícovky zdoláním Lhotse v roce 1986.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze