Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


„Každý koš“ letos pomohl na 150 procent

Boženka Hradilková | foto: bozenkasma.cz

1 2016
Mise desátého ročníku charitativní akce českého basketbalu a České televize Každý koš pomáhá byla naplněna. Hráči NBL i jejich týmy příspěvky za body ve vybraných utkáních, partner projektu Kooperativa Faktor prémiemi za smeče a štědří fanoušci se dohromady složili na více než 300 tisíc korun a překonali tak vytčenou částku, jíž bylo 200 tisíc na pořízení speciálního přístroje pro tříletou holčičku Boženku Hradilkovou.

Ta se narodila s vzácným genetickým onemocněním - spinální muskulární atrofií prvního typu. Jde o zatím neléčitelnou chorobu, kterou se její rodiče spolu s lékaři snaží všemi dostupnými prostředky zastavit. K tomu je třeba i kapnometru - přístroje, který umožňuje zjistit přesný stav plic, kdy se pak z výsledků vyšetření dá určit další podpůrná léčba.

Boženka a další děti s onemocněním SMA by mohly být měřeny doma a tento přístroj by mohl být využíván i v pražské Fakultní nemocnici Motol ve spánkové laboratoři či na plicním oddělení.

„Jsme ze srdce vděční NBL a České basketbalové federaci za uspořádání sbírky pro Boženku na diagnostický přístroj, který by měl sloužit nejen Božence, ale všem dětem, které trpí podobnou chorobou,“ podotkl tatínek Boženky Václav Hradilek.

„Boženka měla bohužel v době konání sbírky vážný zdravotní problém, zápal plic, kvůli čemuž jsme strávili nějakou dobu v nemocnici, a tak jsme se nemohli plně zapojit do akce a ani ji podrobněji sledovat. Moc se ale těšíme, až budeme moci ukázat, jak bude Boženka a jiné děti přístroj vnímat. Bude to neskutečný posun vpřed z hlediska komfortu monitoringu a výsledných naměřených hodnot.“

Podle Václava Hradilka je pro Boženku každý přístroj nejprve velkou neznámou a má vždy nemalé obavy. „U kapnometru, který ze sbírky pořídíme, strach mít ale nemusí, protože je naprosto „přátelský“ a lze ho s Boženkou skamarádit tak, jak se skamarádila se svými dvěma jinými pomocníky, kašlacím asistentem a Bipápekem, jak říkáme přístroji umožňujícímu neinvazivní plicní ventilaci. Právě ten máme teď nově od našeho pobytu v nemocnici a budeme ho moci částečně také uhradit ze sbírky. Bipápek je pro Boženku v tuto chvíli nepostradatelným nočním kámošem, bez kterého by nemohla být doma.“

Vedle hmotné pomoci si Boženka odnesla z letošního ročníku KKP ještě jeden speciální zážitek, a to úplně jiného charakteru. „Nejvíce vnímala natáčení televizní upoutávky, které si moc užila. Je to naše malá modelka,“ chválí dceru její táta.

Na celkové vybrané částce se téměř z poloviny podíleli hráči a jejich týmy, kteří tradičně přispívali skrze „platbu“ za vstřelené body ve vybraných zápasech. Hned tři kluby se pak rozhodly dohodnutý příspěvek navýšit: JIP Pardubice nakonec pomohl 27 tisíci korun, Armex Děčín věnoval 14 700 korun a Lions Jindřichův Hradec 13 500 korun.

Generální partner ligy společnost Kooperativa za všechny smeče - včetně spousty dunků v All-Star Game - ve sledovaném období charity přispěla částkou 79 500 korun, když pěti sty korunami oceňovala běžnou smeč (celkem 111 takových zakončení) a tisícovkou záraz po chycení míče během letu ke koši (24).

Přidali se i fanoušci a další dobří lidé, kteří skrze dárcovské SMS věnovali 28 300 korun. Navíc prodejem butonů a magnetek při zápase Děčín - Nymburk, během All-Star Game v Ústí nad Labem a také na akci 3x3 Indoor Easter Challenge v Lounech se získalo dalších 16 686 korun.

„Celkově vybraná částka je úctyhodná. Doufejme, že v životě malé Boženky pomůže udělat rozdíl,“ přeje si kapitán ČEZ Basketball Nymburk i českého národního týmu Jiří Welsch.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze